"Prijatelji mora - Velikani hrvatske fotografije 50-ih"
Denis Redić: Izložba prikazuje samo djelić onog najboljeg što Zadar i Hrvatska imaju iz tog razdoblja
"Prijatelji mora" 2013. godine na 64 velika formata predstavlja umjetničku fotografiju nastalu 50-ih godina prošloga stoljeća
Četvrtu godinu za redom atraktivna izložba projekta „Prijatelji mora" obilazi trgove i rive hrvatskoga Jadrana. Tijekom ljeta, u 14 hrvatskih destinacija, izložbu će vidjeti preko milijun posjetitelja.
Nakon trilogije s temama podmorja, površine mora i mediteranskih eseja , četvrta godina ove atraktivne izložbe donosi vrijednu građu iz arhiva muzeja, galerija, foto klubova te privatnih zbirki, rečeno je na jutrošnjoj konferenciji za medije na kojoj nam se obratio organizator izložbe, Denis Redić.
Izložba iz ciklusa „Prijatelji mora" 2013. godine na 64 velika formata predstavlja umjetničku fotografiju nastalu 50-ih godina prošloga stoljeća s tematikom života hrvatskoga Jadrana. Cilj ove izložbe je pokazati domaćim i stranim posjetiteljima zavidnu kulturu hrvatske fotografije 50-ih godina. Izlažu autori: Ante i Zvonimir Brkan, Joso Špralja, Tošo Dabac, Nikola Vučemilović, Milan Pavić, Đuro Griesbach, Fernando Soprano, Alojz Orel, Andro Damjanić, Ivo Tolić, Zlata Laura Mizner, Igor Emili, Viktor Hreljanović, Abdon Smokvina, Ervin Debeuc.
U suradnji s turističkim zajednicama gradova izložbu će ugostiti: Mali Lošinj, Pula, Rovinj , Vrsar, Crikvenica, Krk, Baška, Rab, Zadar, Biograd na moru, Šibenik, Split, Makarska i Rijeka.
Turistička zajednica grada Zadra kao i ranijih godina pomaže realizaciji ove prekrasne izložbe koja će ostaviti traga u Zadru ali i šire.
Denis Redić, organizator izložbe odnosno koncepta prijatelji mora koji ima zadatak promicati kulturu u turizmu objasnio je kako su odabrali fotografiju kao medij koja ima za cilj pričati o moru.
„Ovo je četvrta godina ovog projekta i odlučili smo izložiti muzejsku građu, sav onaj arhiv koji govori o zavidnoj medijskoj kulturi kju smo imali 50-ih godina. Skupljali smo građu iz muzeja suvremene umjetnosti, muzeja za umjetnost i obrt, muzeja grada Rijeke, muzeja suvremene Istre, Narodnog muzeja Zadar, privatnih zbirki Vučemilović, Abdulaha Seferovića, Jose Špralje, ... Doista su nam obogatile čitav taj opus na kojem je struka rekla da je to doista zavidna razina onog što želimo pokazati."
U 14 hrvatskih gradova, ovu će izložbu vidjeti više od milijun ljudi, na što je organizator posebno ponosan iz razloga što je to gotovo nemoguće postići čak i u Parizu, a kamoli kod nas. Svakih 7 dana ova izložba ići će po trgovima i rivama gradova. Zadar je sedmi po redu, točno u zlatnoj sredini, a nakon njega spušta se prema jugu. Slijedi Biograd, Šibenik, Split, Makarska, zatim Baška, Rijeka i Rab.
Nakon organizatora Denisa Reića, Abdulah Seferović nam je malo približio zadarski fotografski krug, u kojem su definitivno najveće tragove ostavili braća Brkan i Joso Špralja.
„Ove se godine navršava 160 godina od otvorenja prvog fotografskog stalnog ateljea koji se nalazio ulici Don Ive Prodana broj 9, u blizini trga Petra Zoranića. Zato je i ovaj prostor na kojem se ove godine održava izložba „Prijatelji mora" još posebnijeg značaja", kazao je Sefi.
Osvrnuo se i na crno bijele fotografije. „Ako pogledate malo bolje, kolor fotografije se sa svojom nametljivom elokvencijom stapaju s pozadinom, dok se crno-bijele odmah izdvajaju stilizacijom i u trenu privlače gledatelje." Ove crno-bijele fotografije, primijetio je Sefi, dosta privlače i mlade koji sve više pokazuju afiniteta za tu vrstu fotografiju. A taj afinitet potječe, ni manje ni više, nego iz stripa.
50-te godine mitske su godine - posebno za Zadar, nastavlja Sefi. „Ovdje imate od 16 autora, od kojih je troje iz Zadra, a to je cca 20 posto. Nije na prvi pogled veliki postotak, međutim treba znati da je Zadar u to vrijeme bio mrtav grad, imao je jedva 20 tisuća stanovnika. Poluotok je bio sav u ruševina. 50-tih godina grad se budi iz mrtvih, i upravo ti autori - braća Brkan i Joso Špralja - pokazuju autohtoni kreativni potencijal ovoga grada koji se sam dizao iz ruševina."
Prisjetio nas je na kraju i zadarske legende, foto Vjeke, koji je '51. otvorio svoj atelje koji radi dan danas; Ante Brkan je '51. otvorio atelje u Varoškoj ulici, '51. počinje s radom kreativno i potentno Kazalište lutaka, '54. braća Brkan izlaže u Zagrebu, potom i u Zadru, '54. se osniva fotoklub, '57. utemeljen je „Čovjek i more",...
"Mi zapravo sami sa sobom ne znamo što sve imamo, i ovo što mi ovom izložbom želimo pokazati je samo djelić onog najboljeg što Hrvatska ima iz tog razdoblja, zaključio je organizator izložbe. „Prijatelji mora - Velikani hrvatske fotografije 50-ih", Denis Redić.
Vezane vijesti
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Ozbiljna ekološka promišljanja inspirirala su ovogodišnju božićnu dekoraciju Škole primjenjene umjetnosti i dizajna!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Izdvojeno
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
-
U HNK Zadar u ponedjeljak, 16. prosinca stiže urnebesna crna komedija i kazališni krimić kazališta Planet Art u režiji Marka Torjanca. U glavnim ulogama su Anja Šovagović - Despot i Nataša Janjić Medančić.
-
Večeras, u nedjelju, 15. prosinca s početkom u 18 sati predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića prikazat će se u HNK Zagreb.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.