Kultura

19. Zadarsko kazališno ljeto i dalje oduševljava svojim programom

Providurova palača zaplesala u ritmu brazilske bossa nove

Providurova palača zaplesala u ritmu brazilske bossa nove

Bossa nova dolazi iz srca. U toj se glazbi uvijek osjeća velika strast, uzbuđenje, u njoj je zaista nešto predivno, nešto što vas pokreće i oslobađa, kazala nam je Catia

Nakon dva sjajna blues koncerta održana na 19. Zadarskom kazališnom ljetu, sinoć je uslijedila večer predivne brazilske bossa nove.

U Zadar su nam ovu nesvakidašnju glazbenu priču doveli brazilska pjevačica Catia Werneck uz pratnju francusko - brazilsko - hrvatskog trija kojeg su sačinjavali klavirist Vincent Bidal, bubnjar Lukmil Perez Herrera i bas gitarist, ujedno i ravnatelj Hrvatske kazališne kuće Zadar, Renato Švorinić, koji je zamijenio bas gitarista Augusta Mendesa.

Bossa Nova je poznati stil brazilske glazbe koji se razvio i popularizirao '50-ih i '60-ih. Fraza bossa nova doslovno znači "novi val". Ovaj lirski spoj sambe i jazza stekao je veliku popularnost i sljedbenike 1960., najviše među mladim glazbenicima i studentima. Od svog nastanka, bossa nova je ostala vitalan dio standardnog jazz repertoara

Catiu Werneck Zadrani su već imali prilike upoznati. Njezina bogata biografija svrstava je među vodeće pjevačice svoje generacije koje bossa novu vješto spajaju s različitim utjecajima latino glazbe i jazza. Specifična boja i čistoća glasa Catie Werneck i vrhunski trio donijeli su u Zadar dobre glazbene vibracije i rasplesali cijelu Providurovu palaču.

Catia Werneck, nevjerojatno draga i simpatična bossa nova diva, oduševljena je gradom Zadrom, ljudima i cijelom Hrvatskom. To je i jedan od razloga zašto je već nekoliko puta posjetila Zadar i ostale bisere Jadrana poput Dubrovnika, Solina, Hvara, Pule,... Prvi puta je Hrvatsku posjetila 1987., još dok je zapravo bila Jugoslavija i tada je već doživjela ljubav na prvi pogled. Jadransko more, balkoni ukrašeni cvijećem, pitoreskni gradići bogate povijesti, nasmijani ljudi,... - rijetko viđena ljepota!, kaže ona.

"Hrvati imaju nešto drugačije od ostatka Europe. Vi kao da znate što je realnost, što je pravi život jer prošli ste kroz sve - i dobro i loše, kroz prave probleme. Znate kako izaći na kraj s njima i ne zamarate sebe i druge s tim, i to je ono što mi je bilo posve novo. Baš zato što ste vedri i nasmijani, barem koliko sam ja vidjela, osjećam se kao u doma, kao u Brazilu."

Sinoć kncert bio je pravi miks bossa nove. Catia nas je počastila pjesmama s novog albuma "Catia canta Jobim", s pretposljednjeg "Primavera" i neke starije stvari posvećene isključivo bossa novi. Povela nas je na put kroz svoju životnu priču o bossa novi, o svojoj  karijeri, kroz pjesme koje su, kaže Catia, njoj osobno najdraže i najviše prirasle srcu. "Mislim da smo podijelili s publikom nešto jako lijepo i posebno i da je publika uživala jer smo se zaista potrudili napraviti nešto posebno, za pamćenje."

Premda se zvuk Brazila najčešće poistovjećuje s frenetičnim ritmom sambe koji prati živopisnu karnevalsku povorku ulicama Rio de Janeira, bossa nova je na putu oko svijeta ostavila mnogo dublji trag, a njen je utjecaj raširen od jazza do elektronske glazbe  No, kako ju je životni put odveo u svijet bossa nove?

"Kada sam počela pjevati u Brazilu, shvatila sam da svaki pravi brazilski pjevač mora znati pjevati bossa novu. To vam je kao kada ste katolik i nekako se podrazumijeva da ćete imati prvu pričest. Znači, bossa nova je za nas Brazilce nešto što se podrazumijeva, dio nas, dio naše životne škole, naše zemlje, naše duše... Ako želiš biti pjevač u Brazilu (barem je tako bilo u moje vrijeme), to su najiskrenije i najautohtonije pjesme, odnosno glazba, koja potječe iz Brazila."

U nekoliko riječi, Catia nam je pokušala objasniti što je za nju bossa nova i koju poruku prenosi publici/ slušateljima....

Isto tako, rekla nam je Catia, teme o kojima pjeva nadovezuju se na emocije koje prenosi: ljubav, susret, tuga i bol, sreća i prijateljstvo,... Sve je na neki način povezano sa životnom pričom osobe koja pjeva, jer svaki je detalj života ujedno i inspiracija za novu pjesmu.

Catia je sinoć nastupila u pratnji francusko - brazilsko - hrvatskog trija kojeg su sačinjavali klavirist Vincent Bidal, bubnjar Lukmil Perez Herrera i bas gitarist, ujedno i ravnatelj Hrvatske kazališne kuće Zadar, Renato Švorinić, koji je na veliko i ugodno  iznenašenje svih Zadrana i Zadranki, zamijenio Augusta Mendesa.

"Obožavam svoj bend, fantastični su. Postali smo jako dobri prijatelji, zapravo, jedna mala obitelj koja se druži i u slobodno vrijeme, ne samo na turnejama i koncertima. I upravo je to poznanstvo i ta kemija koja se stvorila između nas prijatelja zaslužna za ovako uspješan rad i pjesme koje stvaramo i jako sam sretna i blagoslovljena što sam okružena tako dobrim ljudima. Renata znam već 20 godina. On je jako dobar prijatelj mog brata Carlosa, također bas gitarista i naše poznanstvo povezalo je dvije zemlje i veselim se svakom dolasku u vaš grad i ponovnom susretu s dragim prijateljem."

Puno je lakše i ugodnije svirati s prijateljima nego neznancima, dodala je Catia. Osjeća se energija na njihovim nastupima, osjeti se da smo zahvalni što smo živi i zdravi i što ljudima možemo prenijeti dobre vibracije naše glazbe. To je u potpunosti istina jer smo se i mi sami kao dio publike mogli u to sinoć uvjeriti.

Nakon Hrvatske, svoju europsku turneju Catia i trio nastavljaju u Njemačkoj, Francuskoj,..., i nakon što izađe najnoviji album, onda će ponovno napraviti jednu europsku turneju i obavezno navratiti do našeg Zadra, kaže Catia.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.