Kultura

Tražen predmet među plemstvom

Izložba "Hrvatska čipka" u Muzeju antičkog stakla

Izložba

Hvarska čipka rijetko se može vidjeti u javnosti izvan samostanske galerije, pa je ovo jedinstvna prilika da se posjetitelji s njom upoznaju

Da se možemo vratiti na kraj 19. i početak 20. stoljeća svjedočili bi zlatnom dobu čipkarstva, kada su čipke iz raznih centara Hrvatske osvajale prestižne nagrade na svjetskim izložbama i bile tražen predmet među plemstvom i visokim građanskom staležu.

Tada su se koristile i na odjevnim predmetima, a na bečkom dvoru boravila je čipkarica iz Paga i izrađivala čipku za potrebe dvora. Kako bi otvorio vrata toga vremena, Muzej antičkog stakla Zadar u suradnji s udrugom Intermezzo, organizira izložbu hrvatske čipke.

Ovom izložbom otvaraju se vrata toga vremena, ali istovremeno daje podrška cjelokupnom čipkarstvu i upotrebi čipke kao elementa modernog umjetničkog izražaja. Izložba obuhvaća dio izrazito vrijednoga fundusa Hratskog školskog muzeja iz Zagreba te pašku, hvarsku, lepoglavsku, svetomarsku i Sunčanu čipku iz Sikirevaca. 2009. godine šaška, hvarska i lepoglavska čipka uvrštene na reprezentativnu UNESCO-vu listu nematerijalne svjetske baštine, a ostale predstavljene čipke su zaštićeno dobro RH.

Izložba se sastoji od samih uzoraka čipke, alata za njezinu izradu, nacrta, upotrebnih predmeta, odjevnih predmeta i video projekcija. Između svih vrijednih eksponata izdvajaju se originalni prsluk iz Hrvatskog školskog muzeja, replike građanskih bluza iz Paga i Lepoglave kao i hvarska čipka, jedinstvena na svijetu. Izrađuje se od niti biljke agave u Benediktinskom samostanu na Hvaru. Za nju je karakterističan mukotrpan proces izvlačenja niti iz agave i njihova priprema za izradu čipke.

Hvarska čipka rijetko se može vidjeti u javnosti izvan samostanske galerije, pa je ovo jedinstvna prilika da se posjetitelji s njom upoznaju. Vašno je naglasiti da je svaki centar jedinstven te da se u relativno maloj zemlji kao što je Hratska prisutne sve tehnike čipkarstva: čipka na batiće, čipka na iglu od konca, čipka na iglu od niti agave i tzv. sunčana čipka (tenerifa). Ova izložba je gostovala u Muzeju čipke u Vologdi, Rusija, najvećem muzeju čipke na svijetu. Bila je otvorena četiri mjeseca te svojom raznolikošću i postavom izazvala velik interes stručne i široke javnosti. Suorganizator izložbe bio je Hrvatski školski muzej dio čijega fundusa se predstavlja i ovaj puta.

Zahvaljujući prepoznavanju poveznica između čipke i stakla kao što su filigranska preciznost, finoća izrade, zahtjevnost materijala te višetoljetna tradicija, Muzej antičkog stakla predstavlja ovu jednistvenu izložbu i hrvatskoj javnosti.

Otvorenje izložbe je u 20 sati, nakon čega možete uživati u koncertu  izvrsnog zadarskog benda "Black coffe".

Izložba je otvorena od 31.07. do 08.09.2013.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.