Starinari - čuvari baštine, prijatelji Zadra
Bogatu povijest grada od zaborava spašavaju zadarski "Starinari"
Nadamo se da će vas ova izložba potaknuti da nam se pridružite i s nama podijelite povijest ovog grada i, općenito, Hrvatske, rekao je na otvorenju Eduard Magazin
Povijest je svjedok vremena, svjetlo istine, život pamćenja, učiteljica života, glasnica starine, rekao je jednom davno Ciceron, poznati rimski govornik, filozof, političar,... Međutim, svjedoci smo da, sa sve novijim i modernijim vremenom, ta njegova velika izjava polako pada u zaborav, a povijest sve češće ostaje zanemarena, samim time je toliko priča i vrijednih činjenica prepušteno prašnjavim ladicama, podrumima, i u konačnici, gubitku.
No, ipak još uvijek postoji nekolicina entuzijasta zahvaljujući kojima povijest Zadra i Dalmacije još uvijek neće ostati upotpunosti zaboravljena, i tako će biti dok kod je njih, njihove udruge i velike ljubavi prema hobiju kojim se bave. Riječ je o Udruzi Starinar iz Zadra koja je jučer održala otvorenje svoje prve samostalne izložbe u suradnji sa zadarskim Arsenalom.
Arsenal je u suradnji s udrugom Starinar iz Zadra svim građanima Zadra i gostima odlučio pokloniti izložbu starih predmeta vezanih uz povijest Zadra i Dalmacije, a u vlasništvu članova Udruge. Izložba je i više nego zanimljiva s obzirom na to da ćete samim ulaskom na galeriju Arsenala imati priliku doživjeti zadarsku prošlost, i to kroz stare predmete, knjige, razglednice,... te ostale predmete kao što su npr. prvi primjerci Maraschina! Za sve zainteresirane otvorena je do utorka, 27. kolovoza!
Udruga "Starinar" osnovana je tj. registrirana 2007. godine, ali djeluje puno duže. Broji oko 40 članova iz Zadra, Zagreba, Splita, Karlovca, Siska, Požege, Benkovca, Kistanja,... Bavimo se uglavnom prikupljanjem starog namještaja, razglednica, značaka, filatelije, kartografije,..., svega povezanog s poviješću Zadra i općenito Hrvatske
Više o Udruzi Starinar iz Zadra rekao nam je predsjednik Udruge, Eduard Magazin. Ovo je prva samostalna izložba Udruge Starinar pod nazivom "Starinar Zadru". Zašto baš taj naziv? "Zato što smo htjeli dio naše kolekcije približiti građanima Zadra, osvijestiti iho važnoj, bogatoj i iscrpnoj povijesti Zadra i Dalmacije koja još uvijek nije do kraja ispričana, i dapače, promatrajući ove predmete uvidjet ćete da se tu ima još jako puno za reći..."
Zahvalio se svim članovima Udruge, koja okuplja četrdesetak članova s područja Zadarske županije, koji su pridonijeli postavljanju ove izložbe, Arheološkom muzeju koji im je ustupio izložbene vitrine i domaćinu Arsenalu koji im je ustupio poseban prostor, a sve s ciljem promicanja skrbi za kulturnu baštinu te upoznavanja ljudi sa zadarskom poviješću. "Društvo djeluje i okuplja se u kafiću N07 gdje ste svi dobrodošli i nadamo se da će vas ova izložba potaknuti da nam se pridružite i s nama podijelite povijest ovog grada i, općenito, Hrvatske", rekao je Eduard Magazin.
Potpredsjednik Udruge, Ivica Ćurković, osvrnuo se na izložbu te nam detaljno opisao izložene predmete i kolekcije. "Mi smo čuvari baštine i u pravo smo to i htjeli prikazati ovom izložbom. Izložili smo i ispričali 5 priča. One počinju od stare baštine knjiga, rukopisa, zemljovida i veduta koje se tiču Dalmacije i Zadra. Izuzetna je stvar što se one ovim putem mogu vidjeti uživo jer se tu nalaze i predmeti koji nisu izloženi čak niti u institucijama", rekao je na početku Ćurković, te nastavio,
Druga vitrina vodi nas na putovanje starim rukopisima. Prikazano je kako se pisalo, na koji način se čuvala pisana građa, rukopisi na koži i sl. Najstariji predmet na izložbi je rukopis iz 1314. godine pisan na koži u pergameni. Iako je prikazano kako se sve pisalo na dalekom istoku, u Japanu, kako se tiskalo,..., najveći naglasak je naravno - na Zadru. Tu se nalazi jedna grafika Zadra, ali i jedinstvena pergamena iz Srednjeg vijeka iz 1492. godine, koja sadrži razne toponime, sadržajno, povijesno i znanstveno jako važne za ovo područje.
Sljedeća vitrina je posvećena Maraschinu. "Svi znamo da je to brend grada Zadra, nastao krajem 15. stoljeća. Donosimo vam izuzetnu kolekciju koju svakako vrijedi pogledati", rekao je Ćurković. Maraschino receptura nastala je u 16. stoljeću, nakon čega je došao Drioli (1760-ih godina otvorio firmu), najveći rival mu je bio Luxardo (1821.). Sve u svemu, nekoć je postojalo oko 15-tak firmi koje su proizvodile Maraschino, liker koji se pio na svim važnijim događajima, od Beča, Moskve, Londona, Amerike,... Čak su bočice Maraschina pronađene na Titanicu!
Sljedeća vitrina prikazuje faleristiku, odnosno bogatu kolekciju odlikovanja, ordena, medalja, vojnih oznaka,... . Ona nas vraća u vrijeme fašizma, kada smo Rapallskim ugovorom potpali pod Italiju. "Zadar je bogat baš zbog te svoje turbulentne povijesti iz koje se može izvući nevjerojatan niz bisera, a ovdje se prikazuju. I samo to doba fašizma vuče jako vrijednu kolekciju oznaka, medalja brigada, ..., koje su djelovale u tom razdoblju."
I posljednja vitrina je ona Domovinskog rata. Izložene su beretke svih postrojbi, posebno s naglaskom na zadarsko područje. Zatim se mogu vidjeti i značke iz zbirke Ljube Ivanova, koje su više vezane poslijeratno razdoblje. "Značke su same po sebi jedan mladi umjetničko-dekorativno-informativni kulturni predmet. One su bile popularne posebno u kolekcionarstvu 60-ih i 70-ih godina, ali izgleda da se taj hobi ponovno vraća u modu. One predstavljaju područje određene sredine kroz sport, privredu, znanost, obrazovanje,... Značka je jedan mali spomenik kulture koji svakako treba čuvati i koji se može savršeno sakupljati", rekao je Ivica Ćurković.
Tu su, kao šećer na kraju, i razglednice! Razglednice su postale popularne u prvoj polovici 70-ih godina 19. stoljeća. "Mi možemo, kao Zadar, biti posebno ponosni jer je Zadar jedan od gradova koji je među prvi gradovima tiskao razglednice i bile su među najljepšima. Stradao je puno u bombardiranju tijekom i krajem 2. svjetskog rata. Prva razglednica poznata u Hrvatskoj izdana je 1889. i to u Rijeci. Sljedeća je zadarska 1893. Te razglednice kao dokumenti prikazuju onaj Zadar koji je istinski - prava jezgra tradicije, sa spomenicima vizualne kulture." Razglednice su iz zbirke Zvonimira Šuljka, zadarskog kolekcionara i autora monografije "Zadar na starim razglednicama".
Vezane vijesti
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana, 13.12. u vremenu od 08 h pa do 17 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Diklo u slijedećim ulicama :
-
Vozač je isključen iz prometa i uhićen te je nakon prekršajne obrade doveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru.
-
Odjel za sociologiju poziva na tradicionalni Otvoreni dan sociologije koji se ove godine održava 16. i 17. prosinca u zgradi SEP.
-
Politička platforma Nezavisne liste Zadarske županije u suradnji s HNS-om, HSLS-om, HSS-om, DSU-om, Otočnim saborom i strankom Za Zadar, uputila je nakon sastanka u Hotelu Kolovare poruku Zadru i cijeloj Zadarskoj županiji:
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.