Kultura

Bezglava situacija

Slijedi li crna jesen za zagrebački HNK?

Slijedi li crna jesen za zagrebački HNK?

Što slijedi nakon 1. rujna, kada intendantici Hrvatskog narodnog kazališta Ani Lederer istekne drugi mandat, teško je pretpostaviti, no sigurno je da se središnja nacionalna kazališna kuća u tako bezglavoj situaciji nije našla vjerojatno od svog osnutka.

Naime, 1. rujna HNK ne ostaje samo bez intendanta, nego mandati po slovu zakona prestaju i poslovnoj ravnateljici Steli Stazić te ravnateljima Drame, Opere i Baleta - Sanji Ivić, Branku Mihanoviću i Ireni Pasarić. To pak znači da zagrebački HNK ostaje bez čelnih ljudi, što po najcrnjem scenariju može dovesti do još većeg kaosa.

Kako se zagrebački HNK našao u tako nezavidnoj situaciji?

Natječaj za intendanta HNK-a raspisivan je čak četiri puta, 'do iznemoglosti', kako nam kažu članovi Kazališnog vijeća, no kako se Ministarstvo kulture i Grad Zagreb nikako nisu mogli usuglasiti oko najboljeg, odnosno politički najprihvatljivijeg kandidata, svaki je put poništen.

U međuvremenu su odustali neki kandidati (Sibila Petlevski i Velimir Visković), a neki se mediji bez ikakvog temelja poigravaju s imenima potencijalnih kandidata.

I što sad slijedi? Prema članku 24. statuta HNK-a, odlukom Vlade RH na zajednički prijedlog ministra kulture i Grada Zagreba imenovat će se v. d. intendanta, najduže do godine dana i bez objavljivanja natječaja. A zatim je Kazališno vijeće (Duško Ljuština, Marija Sekelez, Vladimir Stojsavljević, Krešimir Seletković, Vlasta Ramljak, Saša Ivaci, Snježana Marasović) dužno raspisati novi, dakle, peti natječaj za intendanta HNK-a, u roku od 30 dana. Međutim, pitanje je po kojem zakonu?

Naime, Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kazalištima, koji je do sada doživio temeljitu i politički unisonu kritiku kazališne javnosti, predvidio je da intendanta zagrebačkog HNK-a bira i razrješuje ministar kulture, čime bi se iz igre izbacio Grad Zagreb, a time možda i njegova dotacija u iznosu od gotovo 50 milijuna kuna.

Taj radikalni prijedlog nije prošao Vladu tako da po aktualnoj verziji, koja bi se trebala naći u saborskoj proceduri 15. rujna, kada Sabor počinje s radom, intendanta HNK u Zagrebu imenuje i razrješava Vlada RH na prijedlog ministra kulture.

S obzirom na stanje u zemlji možda je preoptimistično očekivati da će upravo taj Zakon dobiti prioritet i odmah biti usvojen, no sve je moguće. Trebalo bi uslijediti barem jedno čitanje, tako da se usvajanje izmjena i dopuna Zakona može očekivati tek u kasnu jesen, dakle, kada bi mogao isteći rok za raspisivanje novog natječaja za intendanta HNK-a.

Kako neslužbeno saznajemo, idući tjedan trebao bi se dogoditi famozni dogovor ministrice kulture i gradonačelnika Zagreba na kojem bi se u pomirljivim tonovima trebao razriješiti problem oko imenovanja intendanta zagrebačkog HNK-a, a time i dugotrajna kriza u kojoj se našla nacionalna kazališna kuća. Odnosno, odlučiti tko će biti v.d. intendanta HNK-a, a kasnije i intendant.

Zasad je nepoznato da li se s nekim potencijalnim kandidatima ušlo u neslužbene razgovore.

Također, neslužbeno saznajemo da se problem mogao riješiti u minuti: trebalo je samo nadopisati u Prijedlogu Zakona da, ako se Ministarstvo kulture i Grad Zagreb ne mogu dogovoriti oko izbora intendanta zagrebačkog HNK-a, tada o tome odlučuje Ministarstvo jer financira tu kazališnu kuću sa 51 posto, znači, s dva posto više nego Grad Zagreb.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.