Kultura

U Znanstvenoj knjižnici Zadar

Jagoda Kaloper: Biti prisutan znači biti odgovoran za sve čega smo svjesni, bez obzira na prostor i vrijeme

Jagoda Kaloper: Biti prisutan znači biti odgovoran za sve čega smo svjesni, bez obzira na prostor i vrijeme

Sve što se zbiva na bilo kojoj točki naše kugle na nas itekako ostavlja tragove, priznavali mi to ili ne

Jučer je u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice otvorenje izložbe i instalacije nagrađivane glumice i slikarice Jagode Kaloper pod intrigantnim nazivom - "Što se dogodilo Wilhelmu Reichu?".

Iako nije bio posebno popraćen, događaj je itekako vrijedan pažnje i pozornosti. Izložbu možete pogledati do 13. rujna, radnim danom od 10,00 do 12,00 i 18,00 do 20,00 sati.

Jagoda Kaloper ovom izložbom preispituje, sebe, čovjeka s velikim Č koji je dio svemira. Umjetnica na ovaj način preispituje poistovjećenje čovjeka koji je dio univerzalne svijesti. Podsjeća na odgovornost čovjeka, na sve što se zbiva oko nas u bilo kojem trenutku.

Više o samoj ideji te što ju je na nju potaknulo, rekla je sama autorica: "Povod izložbi bio je ono što se sprema i trenutno događa na Bliskom Istoku, odnosno Siriji, te sve ono što se već desecima godina ponavlja. Od nekoliko detalja iz svog života napravila sam kompilaciju koju sam vam htjela pokazati."

Zanimljivi detalj na platnima izvješenima na zidovima prostora jesu crne ljudske figure umetnute u prizore koji su tu kako bi nas podsjetili na negativnost koju nosimo u sebi i sijemo oko sebe. Također, crne figure križ su svakog čovjeka koji nikako da odgovori na pitanje - Zašto još uvijek nismo u stanju izdići se iz vlastitog mraka...

"Što se dogodilo Wilhelmu Reichu?" temelji se na strategijama found footagea kao aproprijacije medijskih slika u kojima se kao filmski ready made u središtu interesa smješta i aproprijacija kultnog filma "W.R. Misterije organizma" Makavejev film iz 1971. godine, koji kroz Reichove teorije o orgonu, ljudskoj i svemirskoj energiji analizira kapitalizam i komunizam, a u kojem uz Milenu Dravić i Ivicu Vidovića, Jagoda Kaloper ima glavnu ulogu. Film mapira odnos ideologije politike i seksualnosti u kontekstu kontrakulture '60 i '70-ih, a s druge strane prisvajanje televizijskih slika danas preuzetih s news kanala.

Ovdje je riječ o višestrukim dijalozima koji komuniciraju različite medijske slike na privatnoj i društvenoj razini u međuprostorima profesionalne biografije koje čini filmografija kao predmet prisvajanja i prijenosa medijske stvarnosti u kontekstu televizije kao javnog prostora reprezentiranog internacionalnim vijestima, prizorima nereda, nasilja, eksplozija... završavajući natpisom - "...no end..."

"Izložba se zove "Što se dogodilo Wilhelmu Reichu?" zato jer je taj isti Wilhelm Reich pokušavao usmjeriti ljude na preispitivanje sebe samih, a ne na agresivno djelovanje prema okolini. Svi znamo na koji je način njegov život tragično završio te kako su njegovi radovi spaljeni i uništeni. Od tog filma iz 70-ih pa sve do danas, ponavljaju se stvari i svi mi malo radimo, gotovo ništa, da bi se nešto promijenilo", objašnjava Jagoda Kaloper.

Kao dio izložbe, na zidovima Znanstvene knjižnice izvješeni su i plakati s prizorima ranjenih vojnika, civila i "citatima"... Jagoda objašnjava što oni zapravo prikazuju: "Jedno popodne gledala sam dokumentarnu emisiju Fotoreporteri Mirjane Rakić, koja je govorila o PTSP-u američkih vojnika koji su bili u Iraku. Rečenice koje su na tim platnim jesu rečenice tih vojnika koji su tamo bili. Nažalost, čini mi se da se to sve ponovno ponavlja, i da čini jednu priču bez kraja."

"Instalacija (plakati, lutka u kostimu koje je Jagoda nosila u filmu 1970-te koja gleda video uradak i sam video) preispituje poistovjećivanje čovjeka s problemima koji su dio univerzalne svijesti. Biti prisutan znači biti odgovoran za sve čega smo svjesni bez obzira na prostor i vrijeme. Naime, sve što se zbiva na bilo kojoj točki naše kugle na nas itekako ostavlja tragove, priznavali mi to ili ne."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.