Kultura

Slovenski pisci kod ZaPisa

Slovenci čitaju Hrvate, a najviše vole pop književnost

Slovenci čitaju Hrvate, a najviše vole pop književnost

Udruga Zadarski pisci, popularni ZAPIS, nakon Kalibar bestivala organizirao je još jednu književnu poslasticu - gostovanje slovenskih pisaca i to dvije večeri za redom. U Gradskoj knjinici Staša Aras i Želimir Periš vodili su tribinu s dva slovenska autora, Andrejem Blatnikom i Urbanom Vovkom.

Uz njemačke pisce, Slovenci su dosta predvođeni u Hrvatskoj.
Andrej Blatnik je prvu knjigu objavio na španjolskom jeziku. U Americi je imao odjeka, kao i u Austriji. Amerika prevodi tek tri posto knjiga godišnje, pa to smatra velikim uspjehom. Preko američkog prijevoda zapazili su ga i drugi izdavači.

Blatnik je napisao knjigu na jedan drugačiji način - čita se kao triler.

''Pisao sam jednostavnim konceptom, i da to može pročitati bas svatko. Htio sam napraviti nešto komunikativno. Neki su mi rekli da to nije dovoljno ozbiljno, ali to mi i nije bila namjera. Fokus je na kratkoj priči'', kazao je Blatnik.

Objavio je i zbirku vrlo, vrlo kratkih priča u Americi: ''Imam sreće da surađujem s izdavačima koji nisu tu zbog love. Htio sam napraviti 2200 znakova priča, što je otprilike jedna stranica u wordu''.

Urban Vovk bjavljuje pojedinačne kritike. U Hrvatskoj je to još uvijek jedna djelatnost oko književnosti koja pada sa strane. Osuđena je na dnevni tisak i internet. ''Kritici bi trebalo jedno vidljivo, istaknutije mjesto. Piše se puno po webu, literarnim magazinima i revijama šireg profila, ali nema istaknutijih imena među kritičarima, za to možda treba nešto više vremena'', kazao je Vovk. U Sloveniji Internet kritika postaje sve značajnija i njoj se vjeruje, klasični tisak gubi u bitci s novim medijima.

U nastavku tribine doznali smo još mnoge zanimljivosti, poput toga da Slovenci čitaju hrvatske autore, poput Jergovića, Ferića, Baretića, ali ponajviše čitaju na engleskom jeziku. Slovenskim piscima se kaže da hrvatski pisci misle na svoje čitatelje i da im to treba biti uzor, napomenuo je Blatnik, koji smatra da Slovenija najviše voli - pop književnost! Prosječna naklada u Sloveniji je oko 1000 primjeraka, uključujući udžbenike. Prema jednoj anketi, u Sloveniji imućniji kupuju najmanje knjiga, što odstupa od prosjeka.

Urban Vovk za ZaPis i publiku donio je i besplatne primjerke slovenskih književnih časopisa.

Druge večeri publici su se u studentskom klubu predstavili mladi slovenski pjesnici, Gregor Podlogar, Tone Škrjanec, Primož Čučnik i Jure Jakob, koji su uz svoje pjesme govorilii o položaju pjesnika u Sloveniji.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.