Na Sveučilištu
Predstavljen "Hrvatsko-njemački religijski rječnik"
Danas je u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru predstavljen Hrvatsko-njemački religijski rječnik autora prof. dr. sc. Pavla Mikića i prof. dr. sc. Mirka Gojmerca.
Ovaj religijski rječnik opravdao je sve postavljene (su)autorske istraživačke ciljeve koje su kroz dugo-godišnji mukotrpni rad uložili u pripremu za publici-ranje prvog dvojezičnog znanstvenog rječnika pod naslovom »Hrvatsko-njemački religijski rječnik«.
Njegova dvojezičnost, pored znanstvene vrijednosti, ima visoku interkulturalnu, jezičnu, komunikacijsku i prevoditeljsku vrijednost. Rječnik predstavlja i znan-stveno kritičko propitivanje utjecaja vjerskih sloboda na religijsku komunikaciju i povjerenje među narodima s aspekta upotrebe jezika u hrvatsko-njemačkom religijskom i znanstvenom diskursu.
U radu je analizirana široka teorijska i prakseološka eksplikacija vjere, vjerovanja i vjerske tolerancije s aspekta građanskog utjecaja na komunikaciju i povjerenje među religij-skim skupinama (kršćanstvo, islam i židovstvo). Religija, vjera i vjerovanje, ovim djelom, postaju naša svakodnevna zbilja, vizija i građanska komunikativna i prevoditeljska svakodnevna realnost. Religija, vjera i vjerovanje, ne odnosi se samo na religiozne građane, ona postaje svakodnevno čovjekovo svjedočenje o našim brojnim odlukama koje donosimo prema sebi, drugima, obitelji, narodima i državama u začaranom globalnom komunikativnom svijetu.
Prezentirani dvojezični »Hrvatsko-njemački religijski rječnik« je izvrsna pomoć svim prevoditeljima i tumačima hrvatskog i njemačkog jezika. Dvojezični religijski rječnik, u mogućim religijskim komunikativnim građanskim prep-rekama (različitih religijskih pripadnosti), doprinosi razvoju naše svakodnevne građanske komunikativne tolerancije i povjerenju među narodima različitih reli-gijskih pripadnosti.
Ovo izuzetno znanstveno djelo uglednih autora (Mikić i Gojmerac) postaje nova kmunikativna dvojezična znanstvena paradigma (hrvatsko-njemački) koja se temelji na pretpostavci da je jezično (religijsko) komuniciranje oblik kooperativne komunikacijske inte-rakcije u kojoj je uvijek latentno prisutan i proces komunikativne jezične disjunkcije ili konjukcije (pribli-žavanja i udaljavanje različitih religijskih kultura). (Napisala Doc.dr.sc.Vlasta Kučiš, Sveučilište u Mariboru).
Cijenjene goste je u Rektoratu Sveučilišta primio rektor, prof. dr. sc Ante Uglešić, sa svojim prorektorima.
Vezane vijesti
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
Izdvojeno
-
Grad Benkovac je kroz provedbu Intervencijskog plana s ciljem rješavanja problematike stambenog zbrinjavanja svojih građana tijekom 2023. godine izgradio 2 stambene zgrade u ulici Plemena Lapčana na Kaštelu u Benkovcu.
-
Ozbiljna ekološka promišljanja inspirirala su ovogodišnju božićnu dekoraciju Škole primjenjene umjetnosti i dizajna!
-
Tjedni horoskop od 16. do 22. prosinca 2024.
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.