Kultura

Zanimljiva knjiga predstavljena u GKZD

Novi val: Donio je plimu, a ostavio oseku

Novi val: Donio je plimu, a ostavio oseku

O čemu su u zbirci ''Novi val i filozofija'' u nakladi Jesenski i Turk pisala tri Zadranina?

O čemu su u zbirci ''Novi val i filozofija'' u nakladi Jesenski i Turk pisala tri Zadranina? Postoji li mogućnost pojave nekog novog ''novog vala''?

O tome je bilo govora na susretu u Gradskoj knjižnici u sklopu obilježavanja Svjetskog dana filozofije. U spomenutoj knjizi članke su objavili Bruno Ćurko, Nenad Vertovšek i Josip Ćirić.

Knjiga koja je nastala na tragu već u svijetu provjerene ''formule'' filozofskog propitivanja fenomena pop kulture bavi se jednim od onih pojmova koji se prelio izvan okvira glazbe.

Razdoblje Novog vala bilo je kratko, ali iznimno kreativno. Ćurko kaže kako je zanimljivo vidjeti različitost pristupa temi, a svaki autor sa zadovoljstvom se poigrao dubljom razinom glazbe koja je i u njihovom životu imala veliku ulogu.

Knjigu čine 4 cjeline: "Jad i sjaj jugoslavenskog novog vala'', ''Zaboravih vam reći da zovu me Johnny'', ''Kad glazba postane argument'' i ''Čovjek novog vala''.

Nenad Vertovšek bavio se etičkim i moralnim aspektom Novog vala, posebno ga je zanimala ta plima društvene energije i naposljetku njezina oseka, a danas prava suša. Novi valovi društvene energije mladih kreirali su ne samo autentične glazbene izričaje već i duhovnu pobunu, solidarnost kakvu danas rijetko pronalazimo.

Josip Ćirić pokušao je dekonstruirati mit o Johhnyu Štuliću i zašto je bio tako važna osoba, a njegova legenda i vrijednost koju je davao - kada je davao kvalitetno - bila je autentična.

Predstavljanje knjige o novom valu bila je i prilika za raspravu o tome gdje se danas kriju tragovi svega onoga što je novi val pokrenuo, što se dogodilo s mladima i možemo li u spomenutoj ''suši krativnog i urbanog kapitala'' pronaći nadu da bi se novi val mogao ponoviti u nekom novom kontekstu i obliku.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.