Kultura

Podržao da se Elginov mramor vrati u Grčku

Grčka zahvalila Clooneyju

Grčka zahvalila Clooneyju

Grčki ministar kulture Panos Panagiotopulos zahvalio je američkom glumcu Georgeu Clooneyju što se na Berlinskom filmskom festivalu javno založio da se skupina skulptura s Partenona, poznata pod nazvom Elginov mramor, vrati u Grčku.

Te dragocjene antičke skulpture stajale su na unutarnjem frizu Partenona sve do početka 19. stoljeća. Tada ih je britanski veleposlanik u Osmanskom carstvu Thomas Bruce, 11. lord od Elgina, uz formalno dopuštenje turskih vlasti skinuo i odnio u London. Skulpture je 1817. prodao Britanskom muzeju, gdje se nalaze i danas.

Odgovarajući na pitanje grčkog novinara o tome bi li Britanija trebala vratiti 'Eleginov mramor' Grčkoj, Clooney je rekao kako bi to bilo pošteno napraviti.

"Mislim da je to dobra ideja. To bi bilo pošteno i vrlo lijepo", kazao je Clooney, koji je u Berlinu promovirao film "Monuments Man" o posebnoj savezničkoj jedinici zaduženoj da potkraj Drugog svjetskog rata pronađe i vrati umjetnine koje su opljačkali nacisti.

"Kao što se rekli, bilo bi 'dobro i pošteno' da se opljačkane grčke umjetnine vrate tamo gdje pripadaju, u Partenon", napisao je grčki ministar kulture u pismu zahvale Clooneyju.

"Stotine tisuća posjetitelja iz cijeloga svijeta svake godine dođe i divi se Partenonu kao jednom od najvećih ljudskih postiguća. Nažalost, u isto vrijeme svjedoče i povijesnom oskvrnuću. Samo je jedna prava odluka koja može ispraviti tu nepravdu - povratak skulptura na mjesto kojem pripadaju", kaže ministar, koji je Clooneyja pozvao da dođe u Grčku, odmori se nekoliko dana i posjeti atensku Akropolu.

Ali na ono što u Grčkoj smatraju pljačkom, u Britaniji gledaju posve suprotno. Predsjednik parlamentarnog odbora za kulturu, medije i sport John Whittingdale kaže da Clooney ne zna što govori.

"On je Amerikanac. Pretpostavljam da nema pojma kako je Britanija došla do Elginova mramora. U ovoj zemlji vlada vrlo jako stajalište da skulpture trebaju ostati ovdje", rekao je.

Britanski muzej ima stajalište da su skulpture dio ljudske povijesti i da je ih Britanija 'legalno kupila' prije 200 godina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.