Krapina
Muzej krapinskih neandertalaca u četiri godine imao 470 tisuća posjetitelja
Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini danas slavi četvrtu obljetnicu osnutka, a taj svojevrsni vremeplov kroz povijest Svemira, Zemlje, čovjeka sve do današnjih dana, s posebnim naglaskom na krapinske kamenodobne stanovnike koji su prije 125 tisuća godina ondje živjeli, posjetilo je u protekle četiri godine oko 470 tisuća ljudi.
Dolaze nam sa svih strana svijeta, u proljeće i jesen najviše je osnovnoškolaca i srednjoškolaca u sklopu terenske nastave, no često nas posjećuju cijele obitelji i umirovljenici, rekla je voditeljica Muzeja Lorka Lončar Uvodić. Osim iz Hrvatske, organizirano dolaze učenici iz Slovenije, a zabilježeni su i gosti iz Austrije, Češke, Njemačke, Mađarske, SAD-a, Australije, dodala je.
Četvrta godišnjica danas u muzejskom prostoru obilježiti radionicama za djecu osnovnoškolskog uzrasta, pod nazivom "Fašnik pri Neandertalcima" pod vodstvom modne dizajnerice Lidije Fištrek. Učenici će na radionici izrađivati kaširane maske nadahnute neandertalcima, no središnja svečanost bit će 3. ožujka, kada će se u muzeju održati scensko uprizorenje "Žive slike", kada će kostimirani vodiči posjetitelje provesti kroz postav.
Muzej je od samog otvorenja izazivao pozornost publike, gradio se jedanaest godina, a autori projekta su paleontolog Jakov Radovčić i arhitekt Željko Kovačić. Izložbeni prostor muzeja nalazi se između dvaju brdašaca - Hušnjakova i Josipovca, prostire se na 1200 metara četvornih i podijeljen je na dvije etaže. Krapinski neandertalac predstavljen je u polušpilji hiperrealističnim skulpturama, a obilazak muzeja počinje projekcijom 16-minutnoga filma o životu krapinskog neandertalca. Ulaz je uklopljen u pejzaž, pa se doima da posjetitelj ulazi u špilju i postaje njenim stanovnikom što dodatno dočaravaju multimedijski i interaktivni sadržaji. Muzej donosi i priču o postanku svijeta, povijesti zemlje i prvim organizmima.
Krapinski pračovjek - Homo sapiens neanderthalensis otkriven je 1899. kada su počela geološka i paleontološka istraživanja na Hušnjakovom brdu u Krapini. Iskapanja su trajala šest godina pod nadzorom profesora Dragutina Gorjanovića-Krambergera, poznatog hrvatskog geologa, paleontologa i paleoantropologa čija su djela dala značajan doprinos europskoj i svjetskoj znanosti o fosilnom čovjeku.
Ovih je dana na čelu Muzeja krapinskih neandertalaca došlo do kadrovske promjene - Lorka Lončar Uvodić zamijenila je na mjestu voditeljice tog muzeja Vlastu Krklec, koju je pak Ministarstvo kulture prošlog tjedna imenovalo ravnateljicom Muzeja Hrvatskog zagorja, umjesto Goranke Horjan koja će ubuduće raditi u Muzeju Seljačkih buna u Gornjoj Stubici.
U razgovoru za Hinu novoimenovane voditeljica i ravnateljica rekle su da će nastaviti dosadašnji smjer tih muzeja i njihove brojne aktivnosti i projekte, a Vlasta Krklec najavljuje i da će se prema posjetiteljima krenuti s jačom marketinškom djelatnošću te programima.
Vezane vijesti
-
-
-
Novo istraživanje fosila krapinskih neandertalaca pokazalo je da su ti drevni ljudi još prije 130.000 godina obavljali određene popravke na zubima koji se mogu smatrati najranijim dosad pronađenim zubarskim radovima.
-
Izdvojeno
-
U subotu i nedjelju, 18. i 19. siječnja 2025. godine, u prostoru Arsenala u Zadru, u organizaciji Udruženja obrtnika Zadar održava se 15. Festival vjenčanja!
-
Rak vrata maternice je bolest od koje godišnje u Hrvatskoj oboli oko 300 žena, a 120 ih izgubi život, zbog čega se u Hrvatskoj 25. siječnja obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, poznatiji kao Dan mimoza, dok Europski tjedan prevencije traje od 20. do 26. siječnja.
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.