Kultura

Na svečanost proglašenja Ville

Don Petru Nakiću Talijani posvetili preuređenu vilu

Don Petru Nakiću Talijani posvetili preuređenu vilu

Don Petar Nakić, svjetski poznati graditelj orgulja i osnivač venecijanske škole graditelja orgulja u 18. stoljeću, podrijetlom iz Bulića, sela u benkovačkom kraju, povezao je na poseban način Benkovac i Corno di Rosazzo u općini Udine, u talijanskoj regiji Friuli-Venezia Giulia. Naime Nakić je 1720. godine popravljao orgulje u Corno di Rosazzo, pa kako mu nisu mogli platiti zahtjevnu rekonstrukciju, darovali su mu kuću koja se nalazila preko puta crkve.

Tamo je stanovao do 1759. godine, a puno godina kasnije kuću je kupila obitelj Cabassi iz toga kraja. Dugo je stajala devastirana, a onda je 2010. godine otkupila općina i preuredila u Villu Nachini Cabassi, pri čemu je u obnovu utrošeno oko dva milijuna eura u čemu su sudjelovali proizvođači stolica, svjetski poznati upravo iz toga kraja, te vinari po kojima je regija poznata. Na svečanost proglašenja Ville, Corno di Rosazzo pozvao je prošloga vikenda delegaciju Benkovca koju je predvodio gradonačelnik Branko Kutija.

Pozvani na sajam vina

- Bili smo uistinu lijepo dočekani i osjećali smo veliki ponos što je Petar Nakić podrijetlom iz našega kraja kojega je na taj način i sam proslavio. Sudjelovali smo na sjednici Općinskog vijeća Corno di Rosazzo na kojoj je izglasano ime Ville Nachini Cabassi, ja sam dobio tu čast da se i obratim Općinskom vijeću, a darovali smo medaljon s likom don Petra Nakića koji je izradio kipar Tomislav Kršnjavi.

Uspostavili smo prijateljske veze s našim domaćinima, a s obzirom na to da se radi o vinskom kraju, pozvani smo 9. svibnja na njihov veliki sajam vina na koji ćemo otići s našim najboljim vinarima, te smo uzvratili pozivom na naš Vinfest u srpnju. Inače, vila je jako lijepo uređena i to kao izložbeni prostor njihovih vina i stolica, s restoranom gdje su također zastupljena brojna kvalitetna vina - kazao nam je Branko Kutija s kojim su u Italiju još otputovali vijećnik Tomislav Klarica, direktor Turističke zajednice Benkovca Vanja Čvrljak i ravnatelj benkovačkog muzeja Marin Ćurković.

Izradio oko 500 orgulja

Petar Nakić, poznat po svom talijaniziranom imenu i prezimenu Pietro Nachini, bio je sin siromašnih roditelja Jure i Doroteje Nakić. Ušao je u franjevački samostan u Šibeniku sa 17 godina, a 1713. godine se zaredio. U šibenskom je samostanu završio studij filozofije, nakon toga studirao teologiju u Veneciji u franjevačkom samostanu San Francesco della Vigna. Puno je vremena provodio u orguljarskoj radionici Giovannija Battiste Piaggia, pa je ubrzo i sam počeo popravljati i graditi orgulje. Zbog orgulja je izašao iz franjevačkog reda i u Veneciji otvorio vlastitu radionicu Bottega Nachini koja je djelovala na prostoru cijele Mletačke Republike i po susjednim državama. Izradio je oko 500 orgulja, od čega u Dalmaciji 12. Do danas su sačuvane tek tri, u crkvi Gospe od Karmena u Nerežišću na otoku Braču (1753.), u Rapskoj katedrali (1756.) i u samostanskoj crkvi sv. Frane u Šibeniku (1762.) koje su jedine na kojima nije obavljana nikakava restauracija.

U njegovu rodnom Buliću nije postojalo nikakvo obilježje koje bi svjedočilo o svjetskoj slavi Nakića. To je bio razlog da Družba "Braća hrvatskog zmaja" pokrene inicijativu o postavljanju brončanog poprsja don Petru Nakiću u Buliću. Poprsje, koje izradio akademski kipar Tomislav Kršnjavi, postavljeno je na pijedestal ispred župne crkve sv. Ante, na trgu koji je za tu priliku uređen i popločan.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.