Kultura

Novi znanstveni časopis

Prvi broj časopisa "Miscellanea Hadriatica et Mediterranea" ugledao svjetlo dana

Prvi broj časopisa

Zbog međunarodne "čitljivosti" već od prvoga broja, časopis se tiska dvojezično

U srijedu, 28. svibnja 2014. u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, održano je predstavljanje prvog broja časopisa Miscellanea Hadriatica et Mediterranea zadarskog Odjela za povijest.

Pozdravnu riječ održao je prorektor izv. prof. dr. sc. Josip Faričić, a časopis su pobliže predstavili prof. dr. sc. Mithad Kozličić, pročelnik Odjela za povijest, izv. prof. dr. sc. Ante Bralić, zamjenik pročelnika Odjela za povijest te prof. dr. sc. Anamarija Kurilić, glavna urednica.

Novi znanstveni časopis Miscellanea Hadriatica et Mediterranea Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru usmjeren je prema multidisciplinarnoj znanstvenoj raščlambi povijesnih procesa na Jadranu i Sredozemlju, od prapovijesti pa do suvremenog doba. U tom je pogledu (premda ovaj prvi broj pretežno donosi povijesne priloge) otvoren znanstvenim raščlambama iz povijesti umjetnosti, arheologije, lingvistike, arhitekture, zatim politološkim i pravnim prosudbama i analizi brojnih drugih znanstvenih problema jadranskomediteranskoga kruga,

pišu u Uvodniku časopisa Mithad Kozličić, Pročelnik Odjela za povijest
Sveučilišta u Zadru i Anamarija Kurilić, Glavna urednica znanstvenog časopisa.

Važno je za istaknuti i to da spoj Jadran - Mediteran nije slučajan, ističu Kozličić i Kurilić.

Njime se željelo skrenuti pozornost na činjenicu da je povijest Jadrana teško shvatiti ukoliko se ne promatra u kontekstu Sredozemlja, jer je to more, Jadran, tisućljećima jedna od najkraćih kulturnih, trgovinskih, ali i spoznajno-znanstvenih poveznica Europe s Afrikom i Azijom kao i tamošnjim ne samo velikim kulturama, već i osobitim trgovinskim punktovima sa, za Europljane iznimno traženim, materijalnim dobrima. To je i put kojim su kolale nove spoznaje, nova znanja, ali i brojne vojne sile i velesile, koje su ga duže ili kraće vrijeme držale pod svojom kontrolom... Na žalost, unatoč dugim istraživanjima znanstvenika iz različitih zemalja ostalo je toliko toga neistraženoga. Tom i brojnim drugim skupovima raznolikih povijesnih problema, posvećen je ovaj časopis.

Zbog međunarodne "čitljivosti" već od prvoga broja tiska se dvojezično, na hrvatskom i jednom od svjetskih jezika, pa su sukladno tome dobro došli suradnici sa svih strana svijeta (od Mediterana preko Azije do Japana), kaže autorica.

"Moram naglasiti da smo svi radili bez ikakve naknade - od autora, suradnika, recenzenata pa nadalje. Za veliki dio ovog posla stoga su najzaslužniji entuzijazam, ljubav i želja da ono što kroz naša istraživanja spoznamo ne zadržavamo unutar naših internih rasprava, već da to proslijedimo dalje u javnost."

Autoricu jako raduje i veseli opseg te širina tema radova koji su se okupili u prvome broju. "Imamo i klasična povijesna djela ali i interdisciplinarnost i multidisciplinarnost. Nećemo se zadržavati na jednom pristupu već ćemo pokušati na istraživane probleme sagledati sa što je više moguće različitih aspekata."

Također, s ponosom nam otkriva kako su već počeli stizati radovi za sljedeći broj. "Ljudi su postali svjesni važnosti dvojezičnost, dobivamo pozitivne odgovore iz inozemstva kao i upite za daljnjom suradnjom,... Za kraj, rado pozivamo sve koji se žele uključiti, a još nisu jer naš časopis je otvoren svima koji se zanimaju za prošlost, kulturu, aspekte života na Jadranu, Sredozemlju i šire... ", kazal nam je Anamarija Kurilić, Glavna urednica znanstvenog časopisa.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.