Kultura

Preko

Izložba umjetničke podvodne fotografije

Izložba umjetničke podvodne fotografije

Izložba umjetničke fotografije nastala je kao nastavak provedene ekološke akcije čišćenja uvale u mjestu Sutomišćica

Izložba umjetničke podvodne fotografije Ronilačkog kluba sv. Roko iz Bibinja u nedjelju navečer otvorena je u Galeriji „Dom na žalu" u Preku autora Eugena Kogoja, Tonija Kogoja, Ivane Kurić, Željka Dundova i Đanija Iglića.

Izložbu je otvorio Đani Iglić naglašavajući edukativnu svrhu o bogatstvu flore i faune Jadrana.

Đani Iglić je profesionalni ronioc, podvodnom fotografijom bavi se petnaest godina, a rezultat je desetak skupnih i samostalnih izložbi tajanstvenog plavog svijeta iz dubina Jadranskog mora. Želja nam je da što više ljudi pogledaju izložbu fotografija da bi s što većom pažnjom se odnosili prema moru kojeg imamo te ga čuvati od raznih uništenja koja se neminovno događaju s povećanjem broja nautičara na Jadranu.

Veliki problem su invanzivne vrste flore u Jadranu kao Caulerpa taxifolia i Caulerpa racemosa koje dolaze putem brodova koji se sidre diljem Jadrana, kaže Iglić, i uništavaju jadransku floru, kao Oceancu posidonu koja je mrijestilište jadranskih vrsta riba.

Otvaranju izložbe nazočili su Načelnik Općine preko, Ante Jerolimov, saborski zastupnik, Jasen Mesić saborski zastupnik i pisac knjige o podmorskom ronjenju.

Izložba umjetničke fotografije nastala je kao nastavak provedene ekološke akcije čišćenja uvale u mjestu Sutomišćica koju su organizirali Goran Pavin i Željko Čizmić, nakon čega je ugovorena izložba.

Ronjenjem se bavim 30 godina, a od fotografija koje sam snimio roneći diljem Jadrana planiram izdati knjigu o manje poznatoj flori i fauni Jadrana. Ponosan sam što sam prvi snimio puža golača Polycera elegans, u podmorju Kukljice, kaže nam o svom radu Đani Iglić. Suradnik je Arheološkog muzeja u Zadru, i odkada se bavi ronjenjem prijavio je pronalazak petnaestak arheoloških lokaliteta.

Navodi da je projekt „Natura" 2000 odličan ekološki projekt zaštite morskog eko sustava koji se provodi na Mediteranu u Francuskoj, Španjolskoj i Italiji gdje se nakon provedenih znanstvenih istraživanja određuju područja zaštite gdje su zabranjene bilo kakve aktivnosti na moru ili pod morem.

Prva moja podvodna fotografija je „Škrpina na axinelli" snimljena na 55 metara dubina na Žutu uvala Jagodnja, kaže Iglić kojii je dosad snimio oko 15.000 fotografija pod morem. Izložba umjetničke podvodne fotografije otvorena je do 14. Kolovoza, a može se pogledati svaki dan u Galeriji „Dom na žalu".

Jasna Marcelić


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.