Kultura

Stvari treba prvo istražiti i dokumentirati da bismo ih mogli upoznati...

"Hrvatska iz zraka" Davora Rostuhara: Unikatno, nestvarno, neponovljivo

Autor projekta i fotografija Davor Rostuhar, 7 godina snimao je našu zemlju iz zraka, kroz sva godišnja doba, zabilježivši fascinantne prizore kojih često nismo ni svjesni

Izložba i monografija pod nazivom "National Geographic - Hrvatska iz zraka", jedan od najvećih ako ne i najvećih fotografskih projekata u Hrvatskoj, jučer je predstavljen i u Zadru, točnije u predivnom ambijentu Morskih orgulja, Pozdrava Suncu te za vrijeme najljepšeg zalaska na svijetu. Autor projekta i fotografija je Davor Rostuhar.

Izložba je trenutno na turneji po Hrvatskoj te je nakon Zagreba, Dubrovnika, Splita i Hvara, stigla i do Zadra, i tu ostaje sve do 21. kolovoza. Nakon Zadra, izložba gostuje od 24.08. do 31.08. u Varaždinu, od 03.09. do 13.09. u Rijeci i od 16.09. do 28.09. u Osijeku.

Autor projekta i fotografija Davor Rostuhar, 7 godina snimao je našu zemlju iz zraka, kroz sva godišnja doba, zabilježivši fascinantne prizore kojih često nismo ni svjesni  U projekt "Hrvatska iz zraka" uloženo je jako puno truda. Neke su fotografije nastale usputno, za vrijeme istraživačkih letova, ali većina fotografija je snimana ciljano, u posebnim trenucima svijetla i meteoroloških prilika. No nekoliko motiva je, kaže nam Davor, bilo potrebno loviti dulje vrijeme i na njihovo stvaranje potrošeni su deseci sati leta. Poneki prizori snimani su iznova i iznova, sve dok nije postignut cilj - posve unikatna i neponovljiva fotografija.

Rezultat ovog zahtjevnog projekta Kluba za ekspedicionizam i kulturu je kolekcija preko 200 originalnih fotografija koje otkrivaju nove vrijednosti prirodne i kulturne baštine Republike Hrvatske. Zanimljivost izložbe je i ta, što je u pitanju prva energetski samoodrživa izložba. Naime svaki od 30 postamenata s fotografijama na sebi ima solarne ploče koje preko dana skupljaju energiju da bi po noći fotografije bile rasvijetljene.

Autor je izdvojio četiri motiva koje želi posebno zaštititi te se mogu nabaviti jedino u limitiranom izdanju, a to su:

1. TORNJEVI KATEDRALE - prizor tornjeva zagrebačke katedrale kako izranjaju iz mraka ovom je fotografijom prvi put zabilježen izbliza. Autor je tri puta bezuspješno lovio taj motiv a otkad je počeo snimati bespilotnom letjelicom proveo je trinaest maglovitih jesenskih noći ispred katedrale, čekajući da magla pred zoru sjedne dovoljno nisko da tornjevi provire, što se događa tek nekoliko puta godišnje i najčešće traje svega nekoliko minuta. Uspjelo mu je iz 14-og pokušaja.

2. POTOPLJENI DVORAC - Kako bi prikazao najljepši dvorac Trakošćan na dosad neviđen način,autor se također poslužio maglom ali ovaj put nije htio da dvorac izroni iz magle nego da njena granica bude tik iznad dvorca - da se dvorac nazire, ne, te da građevina djeluje kao da je potopljena. To mu je uspjelo iz šestog pokušaja.

3. JELENI - (...) Jelena se trebalo fotografirati zimi kako bi kontrast s podlogom bio jači, a da bi fotografija bila tako atraktivna sa savršenim svijetlom i kompozicijom trebalo ju je "čekati" iz zraka - što je vrlo skup sport, objašnjava nam favor Rostuhar. Da bi se dobila ta, prema mišljenju urednika National Geographica Hrvatska, dosad najbolja zračna fotografija divljeg životinjskog svijeta u RH, potrošeno je više od 10 sati leta.

4. MOTOVUN - (...) Autor je 12 dana boravio u Motovunu i čekao da bi dobio i treći plan, maglu iza brda. Uspjelo mu je željenu fotografiju uloviti iz trećeg pokušaja.

 

Pogled iz zraka razotkriva nam sve što nam Lijepa Naša daje, čime se trebamo ponositi i čuvati to za vječnost, rekao je to glavni urednik National Geographic Hrvatska, Hrvoje Prćić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.