Kultura

Arheološki muzej sudjeluje na međunarodnoj izložbi "Jadran bez granica: prometnica i raskrsnica naroda 6000 god.pr.Kr"

Arheološki muzej sudjeluje na međunarodnoj izložbi

U Arheološkom muzeju Zadar dovršene su pripreme za sudjelovanje na međunarodnoj izložbi na kojoj će dio svog fundusa izložiti institucije triju zemalja - Hrvatske, Slovenije i Italije.

 

Izložba pod naslovom „Adriatico senza confini: via di comunicazione e crocevia di popoli nel 6000 a.C." („Jadran bez granica: prometnica i raskrsnica naroda 6000 god.pr.Kr")  predstavit će dio bogate arheološke baštine iz mlađega kamenog doba - neolitika (6000 - 4000 god.pr.Kr.) s područja istočne obale Jadrana te će se po prvi put na jednom mjestu naći neolitička građa koju čuvaju muzeji na obalnom prostoru od Dubrovnika do Udina.

 U mlađe kameno doba taj je obalni prostor pripadao istom kulturnom kompleksu kojeg su činile razvijene zajednice  prvih zemljoradnika.  Svakodnevni život, duhovnost i umjetnički dosezi neolitičkih kultura istočnog Jadrana čvrsto su povezani, a  ogledaju se osobito  u keramičkoj produkciji koja pokazuje izvanredno bogatstvo u tehnikama ukrašavanja i ukrasnim motivima.

 Ovladavanje vještinom izrade posuđa od gline, ali bez lončarskog kola koje će u ovim krajevima sve do kraja prapovijesti ostati nepoznato,  jedna je od temeljnih odlika neolitika. Ukrasi na posudama se izvode udubljivanjem i inkrustacijom, reljefom i slikanjem, sa strogo geometrijskim motivima u bezbroj kombinacija i varijanti. Osobito je razvijen i omiljen motiv spirale. Osim posuda sa svakodnevnu uporabu, od pečene zemlje izrađivali su se i drugi oblici: kultne posude na četiri ili dvije noge, stilizirano ili realistično prikazane ljudske i životinjske figure, a sve su one  odraz  umjetničkih i duhovnih pojava sa simboličkim i obrednim značenjem.

Izložba će biti postavljena povodom održavanja kongresa talijanskog Instituta za prapovijest i ranu povijest pod nazivom „Prapovijest i rana povijest Caput Adriae" . Organizator izložbe je Civici musei di Udine, a bit će otvorena u prostoru Castello di Udine u periodu  od 08. listopada 2014. do  22. veljače 2015. godine. Sa hrvatske strane u izložbi sudjeluju Arheološki muzeji u Zadru, Splitu i Puli, Dubrovački muzeji - Arheološki muzej, Muzej grada Šibenika i Gradski muzej Drniš, sa ukupno više od 160 predmeta iz desetak najvažnijih neolitičkih lokaliteta Dalmacije i Istre. Iz Arheološkog muzeja Zadar  u Udine je otputovalo 47 reprezentativnih izložaka s dvaju najvećih istraženih nalazišta u sjevernoj Dalmaciji: Barice u Smilčiću i Crno Vrilo u Ninskom Dračevcu.

Izložba će biti popraćena velikim dvojezičnim katalogom (engleski, talijanski).  

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.