Javni poziv
Raspisan Javni poziv za članove Povjerenstva za izbor hrvatske Europske prijestolnice kulture
Ministarstvo kulture objavilo je danas Javni poziv za imenovanje dvaju članova Povjerenstva nezavisnih stručnjaka za izbor hrvatske Europske prijestolnice kulture za 2020., a osam godina radnoga iskustva, poznavanje engleskog jezika i izjegavanje sukoba interesa neki su od osnovnih preduvjeta koje moraju ispunjavati hrvatski kandidati.
Kriterije je danas na konferenciji za novinare predstavila ministrica kulture Andrea Zlatar Violić te napomenula kako je riječ o važnoj funkciji, osobito kad je riječ o malim zemljama kao što je Hrvatska, jer oni služe kao posrednici osobina i specifičnosti lokalnih gradova i regija ostalim članovima povjerenstva.
"Iz tog razloga kandidati moraju biti apsolutno spremni da i sami nadograde svoje znanje, ali i na to da da budu u potpunosti neovisni, jer njihova funkcija nije i ne smije biti da služe kao mjesta lobiranja", kazala je Zlatar Violić na konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture.
Natječaj je napravljen na temelju pravila koje je izradila Europska komisija, a njegov kompletan tekst sa svim uvjetima od danas je dostupan na mrežnim stranicama ministarstva. Bit će otvoren mjesec dana, do 22. listopada u 16 sati.
Kandidatura treba sadržavati opsežnu biografiju kojom budući član pokazuje svoj interes i kompetencije na temelju kojih će biti izabran, a jedan od uvjeta je osam godina radnog iskustva, odnosno profesionalnog znanja iz područja kulture, umjetnosti, upravljanja kulturnim događajem ili razvoja gradova ili vezanost uz dosadašnje projekte EPK.
Kandidati moraju biti neosuđivani te ne smiju biti ni u kakvom sukobu interesa, pa tako među ostalim ne smiju biti državni dužnosnici, načelnici, niti smiju obnašati bilo kakvu političku funkciju. No, to ne znači da ne smiju biti članovi neke stranke, a promijeni li se tijekom petogodišnjeg mandata njegov status, član Povjerenstva o tome mora obavijestiti ministarstvo, te će biti zamijenjen drugim.
Još je jedan uvjet dobro poznavanje engleskog jezika, kao i mogućnost pismenog i usmenog izražavanja na još jednom stranom jeziku, a kandidat se mora biti spreman staviti na raspolaganje u trajanju od najmanje 16 radnih dana do 2019. Za to će dobiti honorar koji je u Europskoj uniji ujednačen za sve članove svih povjerenstava, a iznosi 500 eura po radnom danu, uz plaćene troškove boravka prilikom obilazaka gradova, što će za hrvatske članove podmirivati hrvatsko Ministarstvo kulture.
Vijeće se sastoji od ukupno dvanaest članova, od kojih samo dva bira zemlja kandidat - u ovom slučaju je to ministrica kulture, čiji izbor mora potvrditi Europska komisija - dok preostalih deset stručnjaka i kulturnih menadžera biraju tijela Europske unije: Europski parlament, Vijeće, Komisija i Odbor regija.
Ministrica je napomenula da su interes za kandidaturu za inicijativu Unije Europska prijestolnica kulture za 2020. do sada iskazali Dubrovnik, Đakovo, Osijek, Pula, Rijeka, Split, Varaždin, Zadar i Zagreb, s time da su u pripremama različito odmaknuli, pri čemu najviše Rijeka, Osijek i Varaždin. Što se tiče razvoja kulturne strategije gradova, čije je postojanje jedan od kriterija natječaja za EPK koji mora biti ispunjen do 17. travnja 2015., zasad je imaju samo Pula i Rijeka, dok su ostali gradovi na razini javnog poziva, izrade strategije ili rasprave o njoj.
Viša stručna savjetnica u Upravi za međunarodne kulturne odnose, europske poslove i javnu komunikaciju Ministarstva kulture Anera Stopfer govorila je o kriteriju dosega toga Natječaja. Istaknula je da on ne podrazumijeva geografsku širinu ili veličinu grada, već se tiče obuhvaćanja marginaliziranih skupina društva ili šire populacije i institucija. Naši su se gradovi posljednjih mjeseci time intenzivno bavili, te razvili neke zanimljive ideje, kazala je, a kao primjere dobre prakse za gradove kandidate navela je Mons u Belgiji te Luksemburg.
Vezane vijesti
-
-
-
Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu zastupnica Biljana Borzan upozorila je na mogućnost da hrvatski gradovi ne dobiju priliku postati Europske prijestolnice kulture.
-
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.