Kultura

Šporka filozofija

Zašto je znanost toliko ''učinkovita''?

Zašto je znanost toliko ''učinkovita''?

Filozofija je mrtva, izjavio je Stephen Hawking, poznati znantsvenik. No, je li to baš tako?

O tome je bilo riječi na predavanju dr.sc. Josipa Ćirića u Gradskoj knjižnici Zadar u sklopu ciklusa ''Šporka filozofija'', u organizaciji Zadarskog filozofskog kruga, s temom rasprave o odnosu znanosti i filozofije.

Stereotip je o filozofiji i dalje aktualan. Nerijetko čujemo, kada nekome treba reći da previše govori i to uglavnom besmisleno - da prestane filozofirati.

Priču o znanosti kroz nešto osobniju percepciju ponudio je Carl Sagan čije je djelo ''Cosmos'' izuzetno. Ćirić se osvrnuo na podjelu same filozofije znanosti koja obuhvaća logiku, epistemiologiju, ontologiju i specifična područja poput matematike, ekonomije, fizike, medicine, itd. Zašto je znanost toliko ''učinkovita''? Jer se oslanja na metodologiju, tvrdi Ćirić.

Primjer koji pokazuje da i znanstvenici mogu biti političari je onaj kada je Plutonu ''oduzet'' status planeta i dizanjem ruku postao je ipak samo planetoid.

O znanosti ne razmišljamo racionalno, danas o njoj razmišljamo magijski. Ušla je u sve pore života, navodi Ćirić i kaže kako je danas problem to što smo izgubili moment da je znanost nešto prosvjetiteljsko - sada je znanost kao prijetnja svakodnevnom životu, pa ne čudi što bujaju brojne teorije zavjere.

Kako bi to pojasnio Weird Al Yankovich:


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.