Kultura

Svjetski poznata putujuća izložba

Putujuća izložba "Anne Frank – povijest za sadašnjost" postavljena u Vrgorcu

Putujuća izložba

Djevojčica Anne Frank, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni

Svjetski poznata putujuća izložba "Anne Frank - povijest za sadašnjost" postavljena je u galeriji osnovne škole Vrgorac gdje će je tijekom studenoga organizirano posjećivati učenici osnovnih i srednjih škola iz Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije.

Izložba koja je organizirana u suradnji s Kućom Anne Frank iz Amsterdama i Hrvatskom edukacijskom i razvojnom mrežom za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) na 36 izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, a na otvorenju je prikazan i 25-minutni dokumentarni film o njenom kratkom životu. O izložbi što aktualizira i pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom društvu govorili su organizator, urednik Vrgoračkih novina Branko Radonić i Tvrtko Pater, a postav je otvorio ravnatelj Osnovne škole Vrgorac Krešimir Kuran.

Izložbu koja je temeljena na Dnevniku Anne Frank, svjetskom bestseleru prevedenom na 67 jezika i prodanom u više od 30 milijuna primjeraka, u Vrgorcu će voditi posebno obučeni učenici-volonteri (peer guides) Osnovne škole 'Vrgorac' i Srednje škole 'Tin Ujević', a bit će otvorena do 26. studenoga.

Djevojčica Anne Frank, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. Četiri godine kasnije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista Frankovi sele u tajno skrovište gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Nakon što je otkriveno skrovište u kojem se obitelji skrivala petnaestogodišnja Anne umrla je u koncentracijskom logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, objavio je dnevnik.

Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je prije Vrgorca gostovala je u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu i Bjelovaru.

U Hrvatskoj se odvija u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta 'Povijest za svijest' koji financira Europska unija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.