Tajne genijalnog uma: Einsteinova pisma objavljena na internetu
ALBERT EINSTEIN bio je, između ostaloga, pacifist i veliki romantik. A to je tek mali dio manje poznatih činjenica iz njegova života koje skrivaju njegovi, nikad objavljeni, dnevnički zapisi i drugi privatni dokumenti.
Naime, više od 5000 Einsteinovih privatnih zapisa odsada je dostupno zahvaljujući projektu The Digital Einstein koji čitatelje vodi kroz život velikog genija u razdoblju od 1879. do 1923., odnosno do njegove 44. godine, prenosi Tech Analyst.
Iza ovog projekta stoji tim stručnjaka sa Sveučilišta Princeton, Tehnološkog instituta u Kaliforniji te Židovskog sveučilišta u Jeruzalemu.
"Dokumenti su pomno pregledani i pažljivo izabrani. Odabrali smo upravo razdoblje od 1879. do 1923. jer je to značajno vrijeme za suvremenu znanost, a kroz Einsteinova pisma zabilježena je interakcija među znanstvenicima tog doba.
Einstein se, između ostalih, dopisivao i s Maxom Plankom, Erwinom Schrödingerom i Nielsom Bohrom", rekla je Diana Kormos-Buchwald koja stoji na čelu ovog projekta, a najavila je i dodatno širenje digitalne baze, tako će već početkom iduće godine arhiva biti bogatija za više od 1000 dokumenata koji će potom biti ubačeni u online bazu.
Dokumenti su dostupni u originalu, na njemačkom jeziku, te u prijevodi na engleski, a sofisticiran način pretraživanja omogućuje posjetiteljima baze da na jednostavan način istražuju i pregledavaju građu. Internetska baza The Digital Einstein povezana je i s bazom Einstein Archives Online koja sadrži tisuće visoko kvalitetnih digitalnih fotografija.
Druga strana
Einsteinovi privatni zapisi donose drugu, manju poznatu stranu
njegova života i njegove osobnosti. Borio se s isti problemima kao i svi
drugi, primjerice, nervirali su ga profesori na fakultetu, a volio se i
zabavljati, piti pivu i raspravljati o znanosti i filozofiji.
"Bili smo mrtvi pijani ispod stola", napisao je Einstein na jednoj razglednici iz 1915. svom prijatelju Conradu Habichtu, opisujući kako su se on i njegova žena Mileva zabavljali.
Među zapisima su i ljubavna pisma koja je Einstein pisao svojoj prvoj supruzi, srpskoj matematičarki, Milevi Marić, s kojom je bio u braku od 1903. do 1919., te Elsi Einstein, rođakinji s kojom se vjenčao iste godine kada se razveo od Mileve i s kojom je bio u braku do 1936.
U pismima Milevi, Einstein se raspituje o njihovom djetetu, o tome na koga nalikuje, a u pismu koje je u to vrijeme uputio prijatelju hvali se da "živi dobar život sa svojom suprugom".
Slava ima dva lica
No, dok je još bio u braku s Milevom, Einstein se zaljubio u svoju rođakinju, Elsu.
"Oboje smo nesretnici, svatko okovan svojim neprekidnim dužnostima. Ne mogu ti opisati koliko mi je žao tebe i koliko bih želio da ti nešto značim. Ali ako se prepustimo ovoj privlačnosti među nama, rodit će se samo konfuzija i nesreća. Znaš to i sama suviše dobro. Volim te. Bio bih sretan da samo hodam pokraj tebe, samo nekoliko koraka, s vremena na vrijeme, ili da ti na drugi način budem blizu"", napisao joj je u jednom od pisama iz 1912. godine.
Osim ljubavnih pisama, značajna su pisma koja je Einstein slao svojima prijateljima i koja otkrivaju drugu stranu njegove slave.
"Ne mogu se osloboditi osjećaja ropstva", napisao je u jednom od njih. U arhivi koja je objavljena online mogu se, osim zapisa iz privatnog života, naći i mnoge iznimno vrijedne bilješke s njegovih predavanja.
Einstein je umro 1955. u 76. godini života. U jednom od svojih posljednjih pisama napisao je: "Moram priznati da me uvijek zaboli kada cvijeće iz mog vrta mora patiti kao ukras na zastavama nacionalizma. Ja sam pacifist i u ovo vrijeme mržnje čvrsto se zalažem za mir".
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.