Kultura

Tajne genijalnog uma: Einsteinova pisma objavljena na internetu

Tajne genijalnog uma: Einsteinova pisma objavljena na internetu

ALBERT EINSTEIN bio je, između ostaloga, pacifist i veliki romantik. A to je tek mali dio manje poznatih činjenica iz njegova života koje skrivaju njegovi, nikad objavljeni, dnevnički zapisi i drugi privatni dokumenti.  

Naime, više od 5000 Einsteinovih privatnih zapisa odsada je dostupno zahvaljujući projektu The Digital Einstein koji čitatelje vodi kroz život velikog genija u razdoblju od 1879. do 1923., odnosno do njegove 44. godine, prenosi Tech Analyst.  

Iza ovog projekta stoji tim stručnjaka sa Sveučilišta Princeton, Tehnološkog instituta u Kaliforniji te Židovskog sveučilišta u Jeruzalemu.  

"Dokumenti su pomno pregledani i pažljivo izabrani. Odabrali smo upravo razdoblje od 1879. do 1923. jer je to značajno vrijeme za suvremenu znanost, a kroz Einsteinova pisma zabilježena je interakcija među znanstvenicima tog doba.

Einstein se, između ostalih, dopisivao i s Maxom Plankom, Erwinom Schrödingerom i Nielsom Bohrom", rekla je Diana Kormos-Buchwald koja stoji na čelu ovog projekta, a najavila je i dodatno širenje digitalne baze, tako će već početkom iduće godine arhiva biti bogatija za više od 1000 dokumenata koji će potom biti ubačeni u online bazu.   

Dokumenti su dostupni u originalu, na njemačkom jeziku, te u prijevodi na engleski, a sofisticiran način pretraživanja omogućuje posjetiteljima baze da na jednostavan način istražuju i pregledavaju građu. Internetska baza The Digital Einstein povezana je i s bazom Einstein Archives Online koja sadrži tisuće visoko kvalitetnih digitalnih fotografija.

Druga strana

Einsteinovi privatni zapisi donose drugu, manju poznatu stranu njegova života i njegove osobnosti. Borio se s isti problemima kao i svi drugi, primjerice, nervirali su ga profesori na fakultetu, a volio se i zabavljati, piti pivu i raspravljati o znanosti i filozofiji.  

"Bili smo mrtvi pijani ispod stola", napisao je Einstein na jednoj razglednici iz 1915. svom prijatelju Conradu Habichtu, opisujući kako su se on i njegova žena Mileva zabavljali.  

Među zapisima su i ljubavna pisma koja je Einstein pisao svojoj prvoj supruzi, srpskoj matematičarki, Milevi Marić, s kojom je bio u braku od 1903. do 1919., te Elsi Einstein, rođakinji s kojom se vjenčao iste godine kada se razveo od Mileve i s kojom je bio u braku do 1936.  

U pismima Milevi, Einstein se raspituje o njihovom djetetu, o tome na koga nalikuje, a u pismu koje je u to vrijeme uputio prijatelju hvali se da "živi dobar život sa svojom suprugom".

Slava ima dva lica

No, dok je još bio u braku s Milevom, Einstein se zaljubio u svoju rođakinju, Elsu.  

"Oboje smo nesretnici, svatko okovan svojim neprekidnim dužnostima. Ne mogu ti opisati koliko mi je žao tebe i koliko bih želio da ti nešto značim. Ali ako se prepustimo ovoj privlačnosti među nama, rodit će se samo konfuzija i nesreća. Znaš to i sama suviše dobro. Volim te. Bio bih sretan da samo hodam pokraj tebe, samo nekoliko koraka, s vremena na vrijeme, ili da ti na drugi način budem blizu"", napisao joj je u jednom od pisama iz 1912. godine.  

Osim ljubavnih pisama, značajna su pisma koja je Einstein slao svojima prijateljima i koja otkrivaju drugu stranu njegove slave.

"Ne mogu se osloboditi osjećaja ropstva", napisao je u jednom od njih.   U arhivi koja je objavljena online mogu se, osim zapisa iz privatnog života, naći i mnoge iznimno vrijedne bilješke s njegovih predavanja.  

Einstein je umro 1955. u 76. godini života. U jednom od svojih posljednjih pisama napisao je: "Moram priznati da me uvijek zaboli kada cvijeće iz mog vrta mora patiti kao ukras na zastavama nacionalizma. Ja sam pacifist i u ovo vrijeme mržnje čvrsto se zalažem za mir".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.