Kultura

Suvremena opera "Mimi" nakon Pariza premijerno izvedena i u zagrebačkom HNK-u

Suvremena opera

Suvremena opera "Mimi" belgijskoga skladatelja Frederica Verrieresa u režiji Guillaumea Vincenta premijerno je u srijedu navečer izvedena u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu pod ravnanjem maestra Jeana Deroyera.

 

Predstava je nastala u koprodukciji s pariškim teatrom Bouffes du Nord, gdje je 18. studenog održana francuska premijera, a na hrvatskoj su izvedbi nastupili gostujući pjevači uz pratnju deset glazbenika Orkestra Opere Hrvatskoga narodnog kazališta.

U glavnim ulogama nastupili su Caroline Rose (Alcindoro / Grofica Geschwitz), Judit Fa (Mimi 2), Christophe Gay (Marcel, likovni umjetnik), Christian Helmer (Rodolphe, skladatelj i glazbenik), Camelia Jordana (Mimi 1) i Pauline Courtin (Musette, Marcelova prijateljica).

Gostujući pjevači nastupit će i u izvedbama 8. i 9. siječnja, dok će u ostalim izvedbama u sezoni 2015./16. nastupiti solisti zagrebačke Opere, praćeni istim sastavom orkestra HNK.

Opera "Mimi" slobodna je adaptacija opere Giacoma Puccinija "La Boheme" u kojoj Verrieres slavno djelo propituje iz rakursa suvremenosti i priča novu priču glavne junakinje Puccinijeve opere.

Iako se oslanja na Puccinija, Verrieresova "Mimi" nije puka adaptacija, niti je riječ o prebacivanju zapleta u današnje vrijeme. Riječ je traženju smisla i pravog kuta gledanja, odnosno o našim osjećajima kojima se približavamo vječnoj tajni poznate opere u kojoj je Mimi biti sagledana iz dvostruke perspektive, Puccinijeve i sadašnje koja bi mogla biti našom suvremenicom, dodaje se.

Pišući o nastanku djela, redatelj Vincent usporedio je "Mimi" s Picassovim interpretacijama Velasquezove slavne slike "Las Meninas". Na tim se platnima, zapisao je Vincent, "istodobno prepoznaju i Velasquezovo djelo i Picassov kist". Tako i Verrieres "polazeći od postojećega umjetničkog materijala istražuje i ponovno stvara", napominje Vincent.

Libreto je napisao Bastien Gallet, dramaturginja je Marion Stoufflet, scenograf James Brandily, kostimografkinja Fanny Broust, a oblikovatelj svjetla Sebastien Michaud, dok je za kompjutersko oblikovanje glazbe zaslužan Robin Meier/Ircam.

Belgijanac Frederic Verrieres smatra se jednim od najboljih europskih suvremenih skladatelja, a 2013. dobio je Grand Prix za simfonijsku glazbu u kategoriji mladih skladatelja.

Kazalište Bouffes du Nord utemeljeno je 1876. Zatvoreno je bilo tijekom Drugoga svjetskog rata te u razdoblju od 1952. do 1974. kada ga ponovno otvara Peter Brook Shakespeareovim "Timonom Atenjaninom" u adaptaciji Jean-Claudea Carrierea. Brook je kazalište vodio sve do 2010. kada ga preuzimaju Olivier Mantei i Olivier Poubelle.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.