Projekt pripreman tri godine
Biste poznatih žena na izložbi u Arkadehofu Bečkog sveučilišta
U dvorištu Bečkoga sveučilišta Arkadenhofu postavljene su 33 zlatne biste poznatih znanstvenica, književnica i umjetnica suvremene austrijske umjetnice Marianne Maderne u sklopu izložbe "Radical Busts", otvorene u povodu 650. obljetnice te institucije na kojoj su stoljećima vladali isključivo muškarci.
"Izložba tematizira povijesni razvoj u borbi za ravnopravnost spolova na Bečkom sveučilištu s dva aspekta - nenazočnosti žena u znanstvenom radu i neadekvatnom priznanju njihova rada i zasluga u znanstvenom radu", rekao je prigodom otvorenja u ponedjeljak navečer rektor Bečkog sveučilišta Heinz W. Engl.
Dodao je da su u Arkadenhofu postavljena samo poprsja muškaraca, znanstvenika i profesora s tog sveučilišta te da je vrijeme da se to promijeni i da ugledne znanstvenice tu dobiju zasluženo mjesto. Uz njegovu potporu, osnovana je radna skupina AG "UniFrauenJubel" koja će se za to pobrinuti.
Voditeljica radne skupine, profesorica povijesti Gabriella Hauch podsjetila je da je studenticama dopušteno studirati na Bečkom sveučilištu tek prije 118 godina, od 1898. godine, što znači da je 532 godine to sveučilište bilo samo za muški svijet.
Trideset i tri zlatna portreta poznatih znanstvenica, spisateljica, umjetnica, aktivistkinja u borbi za ravnopravnost spolova i prava žena postavljena su na postoljima nasuprot 154 portreta znanstvenika i profesora s tog sveučilišta.
Zlatna poprsja praćena su kratkim poetskim tekstovima umjetnice, a po riječima engleske kustosice izložbe Maie Damjanovic, riječ je o "biografskim tekstovima u kritičkim razilaženjima jer je činjenica da se žene teže potvrđuju u društvu od muškaraca".
"Ono što je za nas samo po sebi razumljivo u različitim dijelovima svijeta još je nedostižno. Žene se još moraju boriti za ostvarenje svojih prava. Primjerice, djevojčice u Afganistanu nemaju pravo na izobrazbu, a u Saudijskoj Arabiji ženama nije dopušteno voziti automobil", rekla je kustosica izložbe.
Umjetnica Marianne Maderna izrazila je zadovoljstvo što su njezina zlatna poprsja izložena u slavnom Arkadenhofu Bečkog sveučilišta.
Projekt je pripreman tri godine.
U povodu 650. obljetnice Bečkog sveučilišta održat će se mnoge izložbe, projekcije filmova, rasprave, predavanja, simpoziji i međunarodne konferencije.
Austrijska književnica Elfriede Jelinek, dobitnica Nobelove nagrade za književnost i negdašnja studentica Bečkog sveučilišta, napisala je u povodu obljetnice tog sveučilišta posebni tekst "Žene - dosta" koji se bavi pitanjem ravnopravnosti žena na njemu, a bit će predstavljen početkom lipnja kao performans u Arkadenhofu.
Izložba "Radical Busts" bit će otvorena do 17. travnja.
Vezane vijesti
-
MAKCi Award dodjeljuje se još od 2007. godine, a Beč je ove godine bio po prvi puta nominiran
-
Iako se mnoge žene u tridesetima još uvijek osjećaju kao djevojčice, ipak trebaju znati da je došlo vrijeme za sazrijevanje i životne mudrosti.
-
Idealan spoj završava poljupcem, onaj malo manje idealan simpatičnim razgovorom, ali postoje rečenice koje nikada ne želimo čuti na rastanku
-
Pitate li se ikad kako prepoznati potencijalno dobrog ljubavnika? I to se može, barem tako tvrdi poznata seksologinja Tracey Cox koja otkriva znakove koji upućuju na to da bi muškarac na kojeg ste bacile oko mogao biti itekako vješt u krevetu
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.