Kultura

U sklopu šestog rođendana MAS-a

"Igra sa staklom" jedinstveni je primjer u hrvatskoj umjetnosti

Autor se u stvaranju umjetničkih djela samostalno koristi tehnikama slobodnog puhanja i modeliranja

U Muzeju antičkog stakla otvorena je izložba "Igra sa staklom" Marka Štefanca, djelatnika, staklopuhača u Muzeju antičkog stakla. Izložba je samo dio programa kojim se obilježava šesta obljetnica rada ovog unikatnog muzeja u Zadru, u Hrvatskoj, ali i šire.

"Sutra slavimo šestu obljetnicu našeg rada, za neke je to puno, a za neke malo - ovisi kako se uzme. Ali ono što je sigurno je da smo izašli iz pelena, prohodali smo i progovorili, ... Nismo još punoljetni, ali mislim da šest godina i nije tako malo razdoblje", kazao je otvorenju ravnatelj Muzeja antičkog stakla, Ivo Fadić.

Marko Štefanac već četvrtu godinu djeluje kao staklopuhač u Muzeju antičkog stakla u Zadru. Pod mentorstvom Bojana Podhraškog iz Huma na Sutli stječe svoje prvo iskustvo u ovladavanju staklene užarene mase te 2013. godine u Obrtničkoj školi u Koprivnici uspješno polaže majstorski ispit za zanimanje staklopuhač. Izložbom Igra sa staklom, Štefanac se prvi put predstavio široj javnosti

MAS za sutrašnji značajni dan priprema cijeli cijeli niz događanja. Uz koncert grupe Black Coffee i otvorenje izložbe suvremenoga nordijskog stakla ''Dodir stakla', održat će se i tradicionalni turnir u Trilji; cijelo jutro od 09 do 14 sati moći ćete razgledati 3 radionice, onu Marka Štefanca (staklene boce, čaše i sl), Antonije Gospić (stakleni nakit), i još jednu najnoviju radionicu - izrada malih staklenih minijatura iz staklenih cijevi.

Lada Ratković Bukovčan, muzejska savjetnica i zamjenica ravnatelja Muzeja Mimara, rekla nam je nešto o uracima novog majstora u staklu, Marka Štefanca.

Marko je svojim djelovanjem sjajno oprimjerio smisao i poslanje MAS-a u Zadru koji je za jedan od svojih glavnih zadataka uzeo da iz prošlosti u sadašnjosti sačuva i prenese za budućnost sva znanja, ljepotu i tajne staklarstva.

Njegov rad primarno je usmjeren na izradu replika antičkog stakla i demonstracije drevnih staklarskih tehnika. Uz zanatski dio, on iskazuje najveću moguću umjetničku aktivnost izradom skulptura i uporabnih predmeta suvremenog dizajna. Iako je riječ o mladom autoru, njegov umjetnički opus pokazuje zrelost u oblikovanju skladnih, raznolikih oblika. U stvaralačkom opusu jasno se izražava njegov senzibilitet ka povijesnim oblicima koji se kondenziraju u nove apstraktne forme.

Izradom uporabnih predmeta premašuje svoje "povijesne" izvore i stvara bogatu paletu otvorenih formi skulpturalne osnove. Svakako treba naglasiti tehnički aspekt kao specifičnost i zanimljivu osobinu njegova rada. Naime, autor se u stvaranju umjetničkih djela samostalno koristi tehnikama slobodnog puhanja i modeliranja te u tom smislu predstavlja jedinstven primjer u hrvatskoj umjetnosti.

On je zaista savršeno savladao uporabu samog staklarskog alata, i sve temelje vrhunskog majstorstva, dodaje Ratković Bukovčan.

Na ovoj izložbi pred nama pokazuje se da je Marko svoju znatiželju, zanimanje, snove i umjetničke izričaje pronašao u svakodnevnom radu. Ali, otišao je i korak dalje od izrade replika predmeta. On počinje svoju igru i na samim replikama on dodaje neke nove boje, oblike, ali potom se razigrava s novim i sasvim drugačijim oblicima poput "renesansnih" pehara na krilatim nožicama. Sjajna je uporaba i boje koji Marko upotrebljava sve bolje i sa sve više znanja. Vidimo da razumije sve što je potrebno kako bi nastao savršeni predmet ali isto tako u svakom daljnjem radu on kreće u stvaranju novih kombinacija, tehnika, oblika,... (tanjuri, vaze, skulpture,...).

"Kada pogledamo sve ove vitrine pogotovo onu sa skulpturama, sigurna sam da će svi budući radovi i dani donijeti još mnoge umjetničke izričaje Marka Štefanca. Isto tako, sigurna sam da je ovo tek jedna u nizu njegovih izložbi te da će pred nas donijeti još mnoge primjerke istinskog umjetničkog izričaja", zaključuje Ratković Bukovčan.

Pročelnik za kulturu Radovan Dunatov pohvalio je Marka Štefanca, Muzej antičkog stakla te sva dostignuća njegovih djelatnika koja je ostvario u proteklih 6 godina:

"Izložba Marka Štefanca samo je još jedan dokaz da Muzej antičkog stakla ispunio svoju misiju, da je odgojio još jednog kvalitetnog majstora i umjetnika. Najveće zahvale idu ravnatelju Ivi Fadiću koji je to sve omogućio, jer bez dobrog ravnatelja i dobrog rukovođenja nema niti dobrog muzeja niti djelatnika. Zato nas u Zadru veseli što imamo jedan ovakav muzej, što je on ispunio svoju misiju, i sve ono što smo zamislili prije 6 godina kada smo ga otvarali. Pa čak se može reći da je i nadišao neke zahtjeve koji su bili pred njega postavljeni."

Nakon što se zahvalio svim kolegama iz MAS-a, mentoru Bojanu Podhraškom, a osobito ravnatelju Ivi Fadiću bez kojeg ova izložba ne bi bila moguća, Marko Štefanac nam je uputio nekoliko riječi o izložbi:

"U izradi ovih dijela ponajviše sam imao inspiraciju u izlošcima koje možete vidjeti na prvome katu postave MAS-a, a riječ je o radovima vrsnih majstora koji su djelovali prije više od 1800 godina. Obojane vaze, tanjuri, bogato dekorirane čaše, i razni skulpturalni prikazi samo su jedan manji segment koje vam ovom prilikom želim prikazati i nadam se da ćete uživati u tome."

Kako bi usavršio svoje umijeće sa staklom, Marko je početkom 2015. godine bio na otoku Muranu, gdje je tjedan dana nazočio doškolovanju i radionici izrade stakla.

"Tih tjedan dana na Muranu mi je otvorilo neke nove obzore tako da ćete tek u narednim izložbama vidjeti nove primjerke. Jer rad sa staklom zahtjeva jedan dulji period rada i truda. Na Muranu sam usavršavao izradu staklenih formi, kao što se može vidjeti na ovdje izloženim konjima, i tek na njima se vide daljnji detalji i taj jedan realističan dojam predmeta."

Prvi dio smjernica dao mu je, kako kaže, njegov mentor Bojan Podhraški sa Huma na Sutli, a kasnije se sam obučavao gledajući razne radionice drugih majstora, šireći svoja znanja i otkrivajući nove obzora vezane za staklo. "Jako sam dobro ovladao tom masom tako da sada mogu kontrolirati cijeli taj postupak pa i kod izrade predmeta za koje mi treba više od sat vremena da budu gotovi. Izloženi konji koji su među prvim primjerima mog novog "smjera" u potpunosti su moja kreacija, drugačiji su od ostali jer pred njih nisam stavio nikakvu skicu."

Posebno dragi predmet među izloženima nije mogao izdvojiti jer kaže, svaki priča svoju priču:

"Za svaki od ovih predmeta pripremao sam se više od 6 mjeseci i zato mi je svaki posebno drag. Bilo je i neuspjelih pokušaja, zato ne mogu izdvojiti niti jednog. Niti jedan predmet nije uspio iz prve, već se u toku izrade stvarala nova ideja i nova motivacija za završetak. i zato volim ovaj posao jer u svakom segmentu, i u uspjehu i neuspjehu zapravo napredujem", kazao nam je Marko za kraj.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.