Živio punim plućima
"Veliki bijeg": Preminuo jedan od zadnje dvojice preživjelih
Australac Paul Royle, jedan od dvoje preživjelih u Velikom bijegu iz strogo čuvanog nacističkog zatvora Stalag Luft III u Drugom svjetskom ratu, preminuo je u 101. godini, objavio je u petak njegov sin.
Gordon Royle je za ABC potvrdio da je njegov otac preminuo u bolnici u Perthu nakon nezgodnog pada i loma kuka.
"Tata je do kraja živio punim plućima", kazao je sin.
Sada je jedini preživjeli iz tog bijega savezničkih časnika 94-godišnji Britanac Dick Churchill.
Paul Royle je bio jedan od 76 zrakoplovaca koji su 1944. pobjegli iz zloglasnog logora u Poljskoj pod nacističkom okupacijom. Njihov hrabri podvig ovjekovječen je u američkom filmu iz 1963. sa Steveom McQueenom.
Bijeg je organiziran kroz prokopani tajni tunel ispod nacističkog logora. Od njih 76, slobode su se dokopala samo trojica. Ostale je uhvatio Gestapo, a 50 ih je strijeljano po naredbi Hitlera. Zatvorenici su tijekom zatočeništva prokopali tri tunela nazvana Tom, Dick i Harry, a pri bijegu su se poslužili ovim posljednjim, koji je jedini bio dovršen.
Stalag Luft III otvoren je u proljeće 1942. i u njemu su bili zatočeni pripadnici zrakoplovstva.
U njemu je u jednom trenutku bilo 10.000 ratnih zarobljenika. Prvi uspješan bijeg iz zatvora, nazvan "Drveni konj", izveden je 29. listopada 1943.
"Veliki bijeg" izveden je u noći s 24. na 25. ožujka 1944. Australac Paul Brickhill, čiji su zrakoplov nacisti 1943. srušili nad Tunisom, o tim je uzbudljivim događajima nakon završetka rata napisao knjigu "Veliki bijeg" koja je poslužila kao predložak američkoj akcijskoj ratnoj drami.
Pojedinosti o bijegu doznao je od Roylea, s kojim je dijelio zatvoreničke dane u Stalag Luftu III, gdje je Royle ponovno završio samo dva dana nakon bijega.
Vezane vijesti
-
Skupina istraživača koju predvodi suosnivač Microsofta pronašla je olupinu američke krstarice iz Drugog svjetskog rata koja je nestala 30. srpnja 1945. godine.
-
Japan je obilježio u nedjelju 72. godišnjicu američkog nuklearnog napada na zapadni grad Hirošimu i na komemoraciji su nazočili premijer Shinzo Abe i preživjeli.
-
Njemačke vojarne koje nose imena časnika iz Drugog svjetskog rata trebale bi promijeniti imena kako bi se pokazalo da su njemačke poslijeratne oružane snage jasno raskinule s nacističkom prošlosti, kazala je u nedjelju njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen.
-
Izdvojeno
-
Krajnji rok za polaganje prisege novog starog predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji je s gotovo 75 posto glasova uvjerljivo pobijedio na predsjedničkim izborima, jest 18. veljače, no zasad još nije poznat točan datum i mjesto gdje će se svečanost inauguracije održati.
-
Novi alat umjetne inteligencije u Ujedinjenom Kraljevstvu pronalazi bolest srca ljudi prije nego što uopće imaju simptome, piše u subotu njemačka agencija dpa.
-
Dvorana HNK Zadar je čak dva puta bila rasprodana s predstavom koja je poučna za sve, posebno za mlade.
-
Studio Smijeha ponovo se vraća u svoj trenutni "dom" u Zadru, kultni Klub GUMA 12. veljače i to sa novim forama.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.