Kultura

UNESCO-va lista

Završila druga radionica ojkanja u Kuli Jankovića

Završila druga radionica ojkanja u Kuli Jankovića

U nedjelju je završila i druga radonica ojkanja u Kuli Jankovića (28. - 30. 08. 2015.).  Voditelj druge radionice bio je maestro Joško Ćaleta, dr.sc., etnomuzikolog, glazbeni pedagog i dirigent iz Instituta za Etnologiju i folkloristiku, Zagreb.

 

Zahvaljujući velikom entuzijazmu polaznica/ka te izvanrednom edukatoru, legendarnom Jošku, ovladavanje tehnika ojkanja bilo je tako uspješno da se pri kraju radionice odlučilo da se grupa prijavi za javni nastup na folklornoj manifestaciji KUD-ova u Medviđi. Gledatelji su ih  nagradili velikim pljeskom, a voditelj manifestacije lijepim pohvalama.

Polaznice/i (ukupno 14) bili su iz Zadra, Zagreba, Istre, Međimurja  itd.; jedna polaznica čak iz Njemačke. Po završetku radionice, u (anonimnoj) anketi, i predavanja i organizacija su izvrsno ocijenjeni, a sveukupno je Radionica, prema izjavama polaznica/ka, "nadmašila sva očekivanja".

Radionica je bila dio projekta Duga iznad Kule 2015 g., sponzoriranog od Ministarstva kulture RH, Zadarske županije, Grada Benkovca, te SNV-a Zagreb i VSNM-a grada Zadra, a provodi ga, uz puno dobrovoljnog rada članova, Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića - Mostovi .

Projekt je zanimljivom donacijom podupro i Zadarski proizvođač Vitlov Chocolate prigodnom edicijom tabli čokolade sa omotnicom s motivima četverokuke (nematerijalne kulturne baštine), a sadrži i mljevene bademe proizvedene u Bukovici.

Te čokolade su potencijalni suvenir, kojim bi se promovirala i kulturna baština i potaknula domaća proizvodnja badema, kojeg i Hrvatska i EU uvozi i do 90%.

.Projekt Duga iznad Kule 2015 je osmišljen s ciljem očuvanja, revitalizacije, popularizacije, kao i korištenja u turističkoj ponudi specifičnog tradicijskog vokalnog fenomena, ojkanja.

Važnost tog glazbenog izričaja prepoznalo je Ministarstvo kulture RH, koje ga je upisom u Registar kulturnih dobara RH istaknulo kao nematerijalnu baštinu vrijednu javnoga promoviranja i poticanja lokalne kreativnosti i različitosti, te ga uspješno prijavilo na UNESCO-vu listu zaštićene i, nažalost, ugrožene kulturne baštine čovječanstva.

Projekt povezuje materijalnu (revitaliziranje Kule Jankovića) i nematerijalnu kulturnu baštinu kroz rad na očuvanju ugrožene nematerijalne baštine, potiče autohtone kulturno-umjetničke aktivnosti, kao i očuvanje kulturnog identiteta, te pridonosi održivosti područja kroz značajno proširenje turističke ponude.

Ciljevi projekta 

Prvi i osnovni cilj je prenošenje znanja tradicijskog načina pjevanja potresanjem glasa svima zainteresiranima, naročito članovima KUD-ova, a prvenstveno na mlađe generacije koje, u općim trendovima modernizacije i globalizacije, ne prepoznaju vrijednosti i značaj svoje autohtone baštine i tako ju čine ugroženom. Nakon završetka radionice, stručno educirani pjevači ojkači , to će novostečeno znanje moći dalje razvijati i prakticirati u svojoj lokalnoj zajednici.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.