Kultura

Festival improvizacije Improspekcije2015 u Teatru&TD

Festival improvizacije Improspekcije2015 u Teatru&TD

Deveti međunarodni improvizacijski festival Improspekcije2015, posvećen kritičkome promišljanju improvizacije kao izvedbene forme, održat će se u zagrebačkom Teatru&TD od 3. do 9. listopada i od 19. do 21. studenog, a donosi zanimljiv program umjetničkih laboratorija koncipiran oko tema vezanih uz povijest plesa te odnos publike i izvođača.

 

Kako se ističe u najavi, festival je nastavak višegodišnjeg projekta koji se od tom problematikom kontinuirano bavi od 2007., radeći s jedne strane na razvoju i afirmaciji domaće improvizacijske scene, dok s druge strane kritički promišlja istu tu izvedbenu formu, kroz različite formate izvedbi, diskusija, istraživačkih procesa i radionica, tiskanih publikacija itd.
Projekt je zamišljen kao platforma koja se zalaže za otvorenost i intermedijalnu i interdisciplinarnu suradnju i međunarodnog je karaktera.

Ovogodišnji deveti po redu festival donosi program raspoređen u dva bloka koncipiran oko dviju tema - nelinearnih plesnih (i osobnih) povijesti te komunikacije plesa i publike odnosno mogućih odnosa i utjecaja između gledatelja i izvedbe.

"Umjetnost ima svoju nelinearnu kolektivnu povijest, kroz kontinuitet i prekide, individualne ekspresije i neminovnost dijeljenja estetskih i političkih pitanja koje svako razdoblje donosi. Zanima nas kako tu povijest otjelovljujemo kroz ples te kako ju dijelimo s publikom, odnosno zajednicom u kojoj djelujemo", stoji u najavi.
"Važno nam je o vlastitoj povijesti razmišljati, ne (samo) kroz opisivanje povijesnih narativa, već tijelom, plesom, umjetničkim radovima, zajedničkim bivanjem u prostoru eksperimenta te uključujući publiku u društvenu igru dijeljenja, gledanja, kazališta...", dodaje se.

Tko su naši plesni preci

Neka od pitanja kojima se bavi ovogodišnji festival bit će, tako, pitanja povijesti improvizacije - "tko su naši plesni preci, te što od ostavštine predaka kao plesni umjetnici danas svjesno ili nesvjesno perpetuiramo svojim radovima; gdje nas sve to smješta, te kako nastaviti pisati povijest vlastitog plesa".

U prvom dijelu programa, od 3. do 9. listopada u Kinu SC održavat će se istraživački laboratorij "Riba gušter leopard čovjek - praćenje tragova podrijetla vlastitog plesa", pod mentorstvom međunarodnih umjetnika i pedagoga Marie Francesce Scaroni i Petera Pleyera.
Laboratorij okuplja profesionalne plesne i izvedbene umjetnike iz Hrvatske i okolnih zemalja u teorijskom i praktičnom istraživanju specifičnosti plesnih praksi i narativa koji su stvorili kanon na koji se danas oslanjamo te koji čini polje društvenih i poetskih pitanja kojima se pojedinačno, ali i kao scena bavimo.

Javna prezentacija laboratorija u programu je u četvrtak 8. listopada, a mentori Pleyer i Scaroni izvest će u ponedjeljak 5. listopada u Polukružnoj dvorani Teara&TD svoje solo radove "p" i "Display", u kojima tematiziraju izvedbu kao dijalog s vlastitom i kolektivnom poviješću plesa, odnosno performansa.

Drugi dio festivala, koji će se održati od 19. do 21. studenog a donosi "niz premijera, predstava iz recentne povijesti, interaktivnih društvenih igara 'gledanja', međusobne intervjue, gostovanja međunarodnih umjetnika improvizatora...", okupit će brojne sudionike, među kojima su Rosalind Crisp, Ana Kreytmeyer, Zrinka Užbinec, Mila Pavičević, Lana Šprajcer, Marta Krešić, Jure Radnić, Sofia Mavragani, Sonja Pregrad, i drugi.

Projekt je produkcija Multimedijalne kolibe u partnerstvu sa Studentskim centrom Sveuličišta u Zagrebu - Kultura promjene - Teatar&TD, a održava se uz podršku Grada Zagreba i Ministarstva kulture RH.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.