Kultura

Blago Cibala

Šime Vrkić u zadarskom Arheološkom muzeju predstavlja "Vinkovačko blago"

Šime Vrkić u zadarskom Arheološkom muzeju predstavlja

Nalazi kasnoantičkog srebrnog posuđa iznimno su rijetki, zbog čega se Vinkovačko blago može usporediti sa svega nekoliko sličnih nalaza u Europi

Najavljujemo predavanje Šime Vrkića, Vinkovačko blago - kasnoantička ostava srebrnog posuđa, koje će se održati u ponedjeljak , 23 studenog u 12:00 sati u Arheološkom muzeju Zadar.

Predavanje je organizirano u sklopu programa obilježavanja Dana Arheološkog muzeja Zadar i Dana grada Zadra.

 

Na predavanju će biti predstavljeni rezultati preliminarne analize nalaza kasnorimske ostave srebrnog posuđa i pribora za jelo, nazvane Vinkovačko blago ili Blago Cibala.

Ovaj je senzacionalni arheološki nalaz pronađen 23. ožujka 2012. godine tijekom zaštitnih arheoloških istraživanja na položaju Duga ulica 26 u središtu Vinkovaca (antičke Cibalae).

Istraživanje je provela tvrtka Geoarheo d.o.o. iz Zagreba, a voditelj istraživanja bio je Šime Vrkić, dipl. arheolog. Ostava se sastoji od 47 srebrnih predmeta i jedne geme od poludragog kamena.

Originalna težina srebrnih predmeta iznosila je više od 39 kg. Od predmeta su zastupljeni pladnjevi, vrčevi, zdjele, zdjelice, čaše, žlice, set za upotrebu parfema, svijećnjak i dr. Više je predmeta ukrašeno graviranjem, nieliranjem i pozlatom, a među njima se posebno ističu veliki pladanj s prikazima Dobrog pastira, manji pladanj sa scenom lova i zdjela s pozlaćenim reljefom i figuricom Narcisa. Na ovoj se posudi nalazi i potpis majstora Antonina iz Akvileje, koji je vjerojatno bio vlasnik radionice u kojoj je posuda izrađena.  

Ovo je luksuzno posuđe najvjerojatnije pripadalo bogatom rimskom građaninu koji je u 4. stoljeću poslije Krista živio na području Vinkovaca (antičkih Cibala). 

Nastanak ostave, odnosno skrivanje ovog luksuznog srebrnog seta, smješta se u nemirno razdoblje kraja 4. stoljeća po Krista kada su Istočni Goti opustošili provinciju Donju Panoniju.

Nalazi kasnoantičkog srebrnog posuđa iznimno su rijetki, zbog čega se Vinkovačko blago može usporediti sa svega nekoliko sličnih nalaza u Europi, kao što su: Blago iz Mildenhalla (Engleska), Blago iz Kaiseraugusta (Švicarska) i Seusovo blago (Mađarska?).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.