Kultura

Povijesna baština

Predana dokumentacija za projekt Revitalizacije tvrđave svetog Ivana u Šibeniku

Predana dokumentacija za projekt Revitalizacije tvrđave svetog Ivana u Šibeniku

Natječajna dokumentacija za 50 milijuna kuna vrijednu obnovu tvrđave svetog Ivana u Šibeniku, koja predviđa razvoj niza inovativnih sadržaja, atrakcija i proizvoda s ciljem pozicioniranja te vrijedne kulturne baštine iz 1646. u kulturnu turističku atrakciju s jedinstvenom ponudom u RH, predana je u petak 29. siječnja Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) kao prvi projekt prijavljen na upravo otvoren natječaj za dodjelu sredstava iz EU fonda za regionalni razvoj, priopćeno je iz ureda šibenskog gradonačelnika.

Kako se ističe u priopćenju, gradske su službe dvije godine radile na opsežnoj dokumentaciji i spremno dočekale rok za predaju SAFU-u, koji je počeo minutu iz ponoći. "Za Šibenik je danas veliki dan, jer na isti datum na koji otvaramo obnovljenu tvrđavu Barone predali smo dokumentaciju za uređenje i trećeg šibenskog bisera - tvrđave svetog Ivana", kazao je gradonačelnik Željko Burić. "Iskustvo s obnovom svetog Mihovila i Barone daje nam pravo vjerovati da će projekt dobiti 'zeleno svjetlo'. Dokumentacija, od 1500 stranica, predana je noćas u 00:01 u pošti na Bajakovu, jer je to jedini poštanski ured koji radi 24 sata, a htjeli smo biti prvi", dodao je.

To je posebno važno jer je riječ o specifičnom natječaju kod kojega je, za razliku od prethodnih, važan rok u kojemu je dokumentacija predana, dakle što je prije moguće, pojasnio je pročelnik za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Grada Šibenika Matija Bumbak.

"Već su bila dva roka, ali su produljeni i mi smo bili spremni već i tada, tako da je danas, kad je rok počeo, preostalo samo predati dokumentaciju. Tvrđava svetog Ivana najveća je šibenska tvrđava i njezino je uređenje procijenjeno na 50 milijuna kuna, a Fond na koji apliciramo puno je veći nego dosadašnji i mi se nadamo da bismo iz europskih sredstava mogli dobiti 85 posto potrebnog novca. Očekujemo da ćemo za tri mjeseca znati rezultat naše prijave", napomenuo je Bumbak.

Provedbom projekta revitalizacije tvrđave svetog Ivana, grad Šibenik će nastaviti obnovu svoga fortifikacijskog sustava, koji predstavlja značajan element lokalne i nacionalne kulturne baštine. "Inovativni sadržaji, atrakcije i proizvodi koji će se pružati posjetiteljima na tvrđavi sv. Ivana omogućiti će pozicioniranje te šibenske tvrđave kao kulturne turističke atrakcije s jedinstvenom ponudom u RH", stoji u priopćenju.

Projektom je predviđen razvoj gastro-vizualnih sadržaja u podnožju sjevernih obrambenih bedema tvrđave, koji uključuju večeru, 3D video mapping show i igrani dio, koji zajedno čine jedinstvenu interaktivnu cjelinu. Revolucionarna tehnika 3D video mappinga na zidinama tvrđave prikazivat će različite sadržaje, stvarajući dodatne dimenzije, optičke iluzije i dojam kretanja statičnih objekata.

Na tvrđavi će se smjestiti i povijesni plato i Edukativni kampus opremljen pametnim interaktivnim učionicama i prezentacijskim prostorima unutar zidina tvrđave, koji će doprinijeti smanjenju sezonalnosti i produljenju boravka posjetitelja, osiguravajući kvalitetan smještaj s pratećim tematskim programima.

"Obnovom tvrđave sv. Ivana razvit će se sadržaj visoke dodane vrijednosti i unaprijediti strateško upravljanje kulturnom baštinom što će pomoći pozicioniranju Šibenika kao kulturno-turističke atrakcije temeljene na inovativnim rješenjima i uspješnom spajanju tradicije i najmodernije tehnologije. Ponuda tvrđave svetog Ivana predstavlja značajan kvalitativni odmak od klasične ponude 'sunca i mora', prema razvoju turizma temeljenog na integraciji povijesno - kulturne baštine i najsuvremenijih tehnologija u svrhu visoko kvalitetnog doživljaja destinacije", ističu iz ureda gradonalčelnika.

Projekt će biti prijavljen za dodjelu sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj; Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine, a njegova je ukupna vrijednost oko 53 milijuna kuna. Izrađivač idejnog rješenja, izvedbenog projekta i glavnog projekta je arhitektonski studio Vulin/Ileković.

Tvrđava Sv. Ivana se nalazi na brdu visokom 115 metara, iznad stare gradske jezgre. Podignuta je u zvjezdolikom obliku 1646. prema projektu mletačkog vojnog inženjera Antonija Lenija s ciljem zaštite grada od turskih napada iz zaleđa i izgrađena za samo mjesec i pol dana.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.