Kultura

Arheološki muzej Zadar i PP Vransko jezero

Predstavljena arheološka istraživanja na brdu Osridak - Gradina

Predstavljena arheološka istraživanja na brdu Osridak - Gradina

U utorak, 5. travnja 2016. na lokaciji Osridak - Gradina predstavljeni su rezultati provedenih arheoloških istraživanja na brdu Osridak - Gradina u Parku prirode Vransko jezero.

Istraživanja provedena u ožujku 2016. plod su suradnje Parka prirode Vransko jezero i Arheološkog muzeja Zadar, a rezultate istraživanja predstavili su dr. sc. Jakov Vučić, ravnatelj Arheološkog muzeja Zadar i dr. sc. Hrvoje Manenica, kustos muzeja.

FOTOGALERIJA - Predstavljena pronađena utvrda iz 15. stoljeća s naoružanjem na brdu Osridak-Gradina
 

Istraživanja su trajala 20 radnih dana, a provodilo ih je 6 arheologa i 2 djelatnika Parka prirode. Osim ostataka dviju cilindričnih kula koji su bili vidljivi prije istraživanja, utvrđen je stariji sloj utvrđenja na jugoistočnom dijelu platoa. Riječ je o utvrdi iz 15. stoljeća koja se sastojala od više nepravilnih kvadratnih prostorija. Ovom prilikom istražene su dvije, a parametri treće prostorije su utvrđeni te će se istražiti u slijedećoj kampanji.

Utvrda iz 15. stoljeća građena je u nekoliko etapa od priklesanih kamenih blokova na kamenu živcu. U sklopu istraženih prostorija pronađeni su ostatci srednjovjekovnog naoružanja, kao što su vrhovi strjelica od samostrela, projektil samostojećeg masivnog samostrela (balista) i metalni predmeti koji su mu pripadali. Pronađen je i jedan željezni nož.

Utvrda je stradala u velikom požaru o čemu svjedoči najdonji sloj crne gareži i ostataka izgorenog drva debeo oko 30 - 40 cm. U ovom sloju pronađena je veća količina kovanih željeznih brokava koje su bile dio drvenih podnica utvrde. Na dnu sloja pronađeni su keramički lonci grube kuhinjske keramike s ukrasima na ramenu posude i obodu karakteristični za 15. stoljeće. Osim keramičkog materijala pronađeni su i ostatci bogato ukrašene srednjovjekovne staklene čaše.

U jednoj kvadratnoj prostoriji utvrde, nakon stradavanja u požaru podiže se cilindrična kula koja potječe vjerojatno iz konca 15. st. ili početka 16. stoljeća. Kula je građena pravilno i precizno od kvalitetnog klesanog kamena koji je slagan u redove, tvoreći pravilnu kružnicu u tlocrtu. Unutar kule nalazila se masivna podnica od nepravilnog lomljenog kamena i gline, koja je imala statičku ulogu u učvršćivanju cilindrične kule. Kula je izgrađena na kamenu živcu unutar ostataka starije utvrde iz 15. stoljeća.

Dosadašnja istraživanja na lokalitetu Osridak - Gradina pokazala su da je ova lokacija bila od velikog značaja koncem srednjeg vijeka. O važnosti ove lokacije i kontrole prolaza ljudstva i roba govore pronađeni ostatci starije utvrde koja se sastojala od više prostorija građenih u nekoliko faza. Osim toga, pronađeno naoružanje sugerira da se ovdje nalazila dobro naoružana vojna posada. Važnost lokaliteta nastavlja se i kasnije kada se ovdje podižu cilindrične kule koje su karakteristične za razdoblje kasnog srednjeg vijeka, kada u upotrebu dolazi topništvo i artiljerija.

Nastavak arheoloških istraživanja pružit će odgovore na mnoga pitanja koja se sada nameću, vezano za vremenski period i opseg upotrebe platoa na lokaciji Osridak - Gradina, kao i konačne dimenzije pronađenih utvrda.

Prezentaciji su prisustvovali i prof. Ivan Matković iz Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Zadru, ravnatelj Agencije Han Marko Meštrov i djelatnici stručne službe Parka prirode.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.