Kultura

Prapovijesno staklo Novog mesta i Snaga krhkosti

Muzej antičkog stakla sedmi rođendan obilježava otvorenjem novih izložbi

Muzej antičkog stakla sedmi rođendan obilježava otvorenjem novih izložbi

Muzej antičkog stakla danas, u četvrtak, 5. svibnja obilježava svoj Dan, a tim povodom ugostit će dvije zanimljive izložbe -  Prapovijesno staklo Novog mesta i Snaga krhkosti .

Otvoren prije sedam godina, Muzej je to koji je danas nezaobilazan akter kulturnih zbivanja u Zadru!

Arheološka istraživanja u Novom Mestu tijekom devetnaestog, dvadesetog i dvadesetprvog stoljeća, donijela su mnoštvo arheološke građe iz prvog tisućljeća prije Krista, među kojom su posebno upečatljive šarene staklene i jantarne perle ogrlica. Zbog velikog broja, raznolikih oblika, veličine i kombinacija boja, staklene perle Novog Mesta razlikuju se od nalaza tadašnjih europskih arheoloških lokaliteta.

U početku pojavljivanja, na kraju brončanog doba, u devetom i osmom stoljeću prije Krista, pojavljuju se jednobojne plave staklene perle, ponekad s dodanim „očicama". Tijekom starijeg željeznog doba broj perli se povećava, a njihova pojava dostiže vrhunac (po broju i po različitim oblicima i kombinacijama boja) prema kraju starijeg željeznog doba - na prijelazu iz petog u četvrto stoljeće prije Krista. U mlađe željezno doba uz nekoliko modificiranih perli, pojavljuju se i staklene narukvice i prstenje.

Uz situlsku umjetnost, što je prije dva i pol tisućljeća cvjetala u Dolenjskoj i snažno doprinijela umjetničkoj riznici zajedničke europske kulturne baštine, europsku prapovijest također obilježavaju raznobojne i ukrašene staklene perle.

Na izložbi u Muzeju antičkog stakla u Zadru bit će predstavljen samo dio zbirke pretpovijesnog stakla Novog Mesta, koja se čuva u Dolenjskom muzeju. Otvorenje izložbe je 5. svibnja u 12 sati.

U Muzeju antičkog stakla 5. svibnja u 19.30 sati otvara se izložba Gordane Drinković pod nazivom Snaga krhkosti. Izložba će trajati do 9. rujna 2016.

 

Autorica će predstaviti izbor radova u staklu kojima je ostvarila međunarodnu karijeru, te nove radove koji su bili predstavljeni u Parizu 2013., a po prvi put hrvatskoj javnosti bit će predstavljeni u Zadru.

Gordana Drinković stvara u mediju slikarstva, produkt dizajna i umjetničkog oblikovanja u staklu. Članica je HZSU-a i ULUPUH-a. Živi i radi u Zagrebu.

Tijekom 25 godina rada oblikovala je i realizirala više od 500 umjetničkih i upotrebnih predmeta (skulptura, svijećnjaka, čaša, zdjela, vaza...).

Više od 20 kolekcija šampanjskih čaša čine jednu od većih zbirki dizajna ovog predmeta (jednog autora) u svijetu.

Hrvatskoj javnosti poznata je i po kolekciji „OPA art - Made in Croatia" koja od 1991. do danas nastaje izvan tvornica. „OPA" je umjetnički koncept - u svom atelijeru gotovo svakodnevno oštećuje (razbija, reže...) staklene predmete. Postupcima uništavanja i stvaranja na „krhotinama" nastaju skulpture. „OPA" je ujedno i način izražavanja stava - oblik njene društvene i socijalne angažiranosti te protest zbog nemogućnosti proizvodnje puhanog stakla u Hrvatskoj.

Velik dio radova proizveden je u obliku ekskluzivnih dizajnerskih serija i dijelovi su privatnih kolekcija kod nas i u svijetu;

- slavni umjetnici Gilbert&George piju šampanjac iz čaša Tango izrađenih od crnog kristalnog stakla,
- Švedska kraljica i kralj posjeduju kolekciju svijećnjaka Atlantida,
- narudžba poklona za vjenčanje Jolie-Pitt dovela je do oblikovanja čaša Angelina i Brad,
- autorica je oblikovnog rješenja nagrade „Medicina" Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
koja se svake godine dodjeljuje najboljim stručnjacima i humanistima svoje struke. Prva je
dodijeljenja dr. Vesni Bosanac.
- povodom ulaska Hrvatske u EU dizajnirala je čašu i vazu-svijećnjak Pomak koji su ujedno i službeni
suveniri Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.

O svom radu, predmetima i povezanosti sa staklom, umjetnica kaže:

''Staklo je stvarnost pomaknuta prozirnošću. Materijal suprotnosti, ograničenja, nepredvidivi tehnološki starac, kruta tekućina, iluzija lakoće i težina, krhkost i čvrstoća, materija koja ljudski dah prenosi u oblik.

Staklo mi je blisko. U njemu i njegovoj prozirnosti mogu i želim izraziti ono što mislim i osjećam. Radovima u staklu komuniciram sa svijetom jednako kao što komuniciram i svojim tijelom, riječima, ponašanjem i životom.''


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.