Kultura

Rekonstrukcija prastarog kostura

Priča o Evi, čudovištu iz Jurskog mora

Priča o Evi, čudovištu iz Jurskog mora

To su najveće puzle koje možete zamisliti, samo za njih nema uputa. Stotine kostiju leže na podu Prirodoslovnog muzeja u Oxfordu, a zadatak da ih složi pripao je dr. Hilary Ketchum, piše u nedjelju BBC.

 

Više od sat vremena potrebno je da se rekonstruira kostur Eve, golemog plesiosaura iz Jurskog mora, dugog vrata i ogromnih peraja.

Plesiosauri su više od sto milijuna godina vladali oceanima prije nego što su izumrli zajedno s dinosaurima.

Unatoč dominaciji u prapovjesnim morima, još je uvijek puno nepoznanica o njihovoj biologiji, anatomiji i evoluciji.

Radi se o vrlo neobičnim stvorenjima, kaže dr. Ketchum koja vodi brigu o geološkim nalascima. "To je vrsta gmaza povezanog s ostalim reptilima poput dinosaura, krokodila, ihtiosaura i kornjača, ali još uvijek nismo posve sigurni gdje ih smjestiti u široj slici", dodala je.

Ostatke 160 milijuna stare Eve pronašla je 2014. skupina arheologa amatera u kamenolomu Must Farm blizu britanskog grada Peterborougha.

Otkrivena je u vrlo starom sloju Zemlje, pojasu stijena iz vremena jure koje su nekoć ležale ispod oceana i sadrže fosile morskih životinja kao što su plesiosauri i ihtiosauri.

"Moguće je da se radi o posve novoj vrsti, ali čak i da nije, radi se o vrlo rijetkoj životinji. Tek je nekoliko fosila plesiosaura, posebno ovako dobro očuvanih", dodala je.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.