Kultura

Lopiž

Na Narodnom trgu održana prezentacija izrade iške keramike

Na Narodnom trgu održana prezentacija izrade iške keramike

Ispred Gradske straže na Narodnom trgu održala se danas prezentacija izrade iške keramike, tradicionalnih lopiža, posebne vrste glinenih posuda za uporabu u kućanstvu.

Posljednji dan sajma tradicionalnih rukotvorstava Zadarske županije bio je posvećen otoku Ižu i njegovoj stoljetnoj tradiciji izrade iške keramike, koja je ne tako davno, s obzirom da je posljednji otočni lončar Predrag Petrović Pepi preminuo početkom 2015 godine, bila i njegov zaštitni znak.

Prema nalazima arheologa, u suhozidnim utvrdama Velog Iža pronađeni su komadići posuda iz terakote, a povijesni dokument iz 1530. spominje majstora za proizvodnju glinenog posuđa - Orovića zvanog Lončar.

Godine 1743. spominje se Ivan Ivičin lončar. Postoji podatak da je iz Bassana - Italija, potkraj 1820-ih, na Iž došao keramičar-stručnjak želeći osuvremeniti i modernizirati tu vrstu proizvodnje otočana. Pojava lakših i profitabilnijih zanimanja nakon Drugoga svjetskog rata učinila je svoje, počeo je proces ubrzana napuštanja tradicionalne djelatnosti koja je skoro u potpunosti iščezla. Lončarstvo Velog Iža je 2013. nominirano za listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.

Na poticaj Narodnog muzeja Zadar, 2014. potpisana je povelja o suradnji između NMZD i Škole primijenjene umjetnosti vezana uz kontinuitet održanja iške keramike, a što je moguće jedino kroz praktično poznavanje drevnog umijeća.

Roko Brkić, bivši učenik Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, predstavio je zainteresiranima način izrade iške keramike, a neki su se čak i sami okušali u izradi iste.

Lončarska kola izradio je Frane Šunić, muzejski tehničar, iz Arheološkog muzeja Zadar.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.