Baština Baranje
Otvorena izložba "Baština Baranje - kroz Baranju okom, dušom, lopatom i špahtlom"
Izložba "Baština Baranje - kroz Baranju okom, dušom, lopatom i špahtlom" otvorena je u srijedu u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
Koordinatorica izložbe Jacqueline Balen rekla je na otvaranju izložbe kako su kroz četiri manje izložbe autori obuhvatili sve čari ovoga prekrasnoga hrvatskog prostora te predstavili različite vrste baštine, ali i sve ono što su imali prigode doživjeti i ostvariti prilikom iskopavanja na trasi buduće autoceste.
Naglasila je kako su izložbom plakata o baštini Baranje obuhvaćene
sve zanimljivosti i ljepote tog hrvatskog područja te je prikazana
njezina bogata prošlost, postojeća ponuda i potencijal za razvoj
različitih vrsta turizma.
Po njezinim riječima kroz dvadesetak plakata posjetitelji upoznaju
povijesnu, arheološku, etnološku, industrijsku, športsku, sakralnu i
prirodnu baštinu te bogatu gastronomsku ponudu Baranje.
Ravnatelj Arheološkoga muzeja Sanjin Mihalić istaknuo je kako je baština različitih područja Republike Hrvatske u Arheološkom muzeju u Zagrebu dugo planirani projekt, a njegov prvi dio posvećen je Baranji, području na istoku zemlje koji je često zanemaren, a vrvi ljepotom i zanimljivostima.
Izložba se stalno mijenja i nadopunjava novim saznanjima i istraživanjima, a ovom prigodom obuhvaća lokalitete istraživane na trasi buduće autoceste Osijek-Beli Manastir i znatnije istraživane lokalitete u ostatku Baranje, rekao je Mihalić dodavši kako se izložbom želi naglasiti važnost i potencijal Baranje kao iznimno zanimljiva i bogata arheološkoga područja.
Izložba je premijerno postavljena u Belom Manastiru u veljači, a donosi preliminarne rezultate arheoloških istraživanja na lokalitetu Novi Čeminac-Jauhov salaš provedenih 2014. i 2015. godine na trasi buduće autoceste A5.
U njima je otkriven i definiran velik broj arheoloških struktura koje
pripadaju različitim razdobljima i kulturama, od pretpovijesti do
kasnog srednjeg vijeka. Posebno valja istaknuti grobove i naselje iz
vremena seobe naroda, jer su to prvi takvi nalazi pronađeni in situ na
prostoru Republike Hrvatske, a upravo su oni ponukali istraživače na
proširenje istraživanog područja kako bi se dobio što bolji uvid u život
populacije istočnih Germana koja je nastanjivala položaj Jauhov salaš u
5. stoljeću.
Osim arheološkog materijala izloženog u četiri cjeline, izložba
uključuje i 3D rekonstrukcije dvaju kuća koje pripadaju razdoblju seobe
naroda, a koje je na ovom lokalitetu zastupljeno u najvećoj mjeri. Istom
razdoblju pripada i likovni prikaz istočnogermanske žene -
rekonstrukcija njezine odjeće i nakita s kojim je pokopana u jednom od
grobova na lokalitetu.
Izložbu je otvorio ravnatelj Centra za kulturu Beli Manastir Edo Jurić.
Vezane vijesti
-
Svečano otvorenje izložbe "Kulturna i prirodna baština Nina" otvara se u Zagrebu, Arheološki muzej, Trg Nikole Šubića Zrinskog 19, u utorak 11.09.2018. s početkom u 19:00 sati.
-
Svečano otvorenje izložbe "Kulturna i prirodna baština Nina" otvara se u Zagrebu, Arheološki muzej, Trg Nikole Šubića Zrinskog 19, u utorak 11.09.2018. s početkom u 19:00 sati.
-
Izložbena likovna scena u Hrvatskoj i u protekloj je godini bila vrlo živa, uz velike projekte poput izložbe "Izazov moderne: Zagreb – Beč oko 1900", muzeji i galerije tradicionalno su priređivali monografske i retrospektivne izložbe istaknutih hrvatskih umjetnika.
-
Prema podacima Eurostata, statističkog ureda Europske unije, Hrvati se nalaze ispod prosjeka po posjećenosti kulturnih događanja.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.