Povijest penjanja u Paklenici kroz projekciju filma
Iz PD i SPK Paklenica pozivaju na projekciju filma „Povijest penjanja u Paklenici“! u petak, 31. siječnja od 19:30 sati, u prostorijama PD Paklenica (Majke Margarite 6, Zadar)
Radi se o kratkometražnom dokumentarno edukativnom filmu koji prati razvoj penjanja u Nacionalnom parku Paklenica od skromnih avanturističkih početaka 30-ih godina 20. stoljeća, preko sve odvažnijih „trad“ uspona 70-ih, pa sve do modernog razvoja sportskog, odnosno slobodnog penjanja.
Poseban fokus stavljen je na legendarnu 350-metarsku vertikalu Anića kuka.
Prije projekcije uvodnu riječ će održati:
• Tome Marčina i Lovre Peraić, autori filma,
• Natalija Andačić, ravnateljica JU NP Paklenica,
• Boris Čujić, jedan od ključnih aktera penjačkih zbivanja u
Paklenici proteklih desetljeća.
Veliko hvala NP Paklenici na ustupanju filma! Vidimo se sljedećeg petka! – poručili su iz PD i SPK-a. Film je financiran u okviru projekta „Podzemni grad u srcu Velebita: razvoj cjelogodišnjeg održivog i sigurnog aktivnog turizma u NP Paklenica i širem velebitskom području“, a projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Ureda za udruge Vlade RH.
Nacionalni park Paklenica je najznačajniji hrvatski penjački centar, poznat i izvan naših granica. Posebnu draž ovom penjalištu daje i blizina morske obale, pa je Paklenička rivijera idealno mjesto za kombinaciju penjanja i sportova na vodi. Danas na pakleničkom penjalištu, koje je uređeno u karbonatnim stijenama, postoji oko 500 opremljenih i uređenih smjerova različitih težina i dužina (ocjene od 3 do 8b+), pa svaki penjač može pronaći ponešto za svoj užitak.
Počeci penjanja u Paklenici sežu u davnu 1938. godinu, a prvi pokušaj uspona na Anića kuk nažalost je završio tragično po Dragutina Brahma zvanog Raca. Pravcem koji je Brahm zamislio, 1940. popeli su se Marijan Dragman i Slavo Brezovečki, te su ga njemu u spomen nazvali Brahmov smjer (Dragutin Brahm /Zagreb, 26. kolovoza 1909. – Starigrad 27. lipnja 1938./bio je član AO HPD „Velebit“, a prije pogibije u stijeni Anića kuka uspješno se okušao u Sjevernoj triglavskoj stijeni i uspeo se na Grossglockner)… Tijekom drugog svjetskog rata i poslijeratnih godina u Paklenicu se nije moglo ući, tek 1955. godine ponovo započinju alpinističke aktivnosti u Paklenici, mahom hrvatskih penjača.
Pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća ispenjani su mnogi klasični smjerovi u Anića među kojima su najpoznatiji Mosoraški, Velebitaški i Klin. M – Mosoraški smjer (ocjena V°) – 17. 7. 1957. članovi AO „Mosor“iz Splita: Boris Kulić i Boris Kambić, prema legendi ispenjali su smjer s užetima što su ih odvezali „materama“ sa sušila i s nekoliko klinova iz kućne radinosti. V – Velebitaški smjer (ocjena VI°) – 4. i 5. 10. 1961. članovi PDS „Velebit“ iz Zagreba: Nedjeljko Jakić, Matija Mlinac i Davor Ribarović. K – Smjer Klin (ocjena VI°) – 4. – 8.-10. 1966. Miroslav Pleško, Stanislav Gilić i Nedjeljko Jakić – uspon je trajao pet dana.
Kako se navodi na web stranici NP-a, 1959. godine u Paklenici je po prvi put održan prvosvibanjski skup alpinista, a penjački logor je bio na Anića luci. Članovi PDS „Velebit“ Marijan Čepelak i Borislav Aleraj u razdoblju od 26. 04. do 03. 05. 1973. savladavaju Brid klina u Anića kuku. Bio je to do tada najviši domet tehničkog penjanja u Hrvatskoj (A3, A4) i rekord u trajanju uspona – čak 8 dana!
Sedamdesetih godina nastupa nova faza u Paklenici, sve je veća prisutnost slovenskih penjača. Među njima se posebno ističe Franc Knez, koji je u Paklenici ispenjao 40-ak smjerova koji i danas spadaju među najteže (Kača 6a+).
Slovenski penjači su zaslužni i za najteže hrvatske tehničke smjerove ispenjanje u Paklenici krajem 80-ih. Najznačajniji su Spomin, A2 (S. Karo, J. Jeglič, F. Knez), Tango Vertikal , A3 (S. Karo, S. Škarja) i Jogananda, A4 ( M. Praprotnik, M. Ravhekar).
1990. Paklenicu su posjetili braća Remy, švicarski penjači koji penju dva lijepa teška smjera: Rajna i Welcome, posljednja dva desetljeća sve je popularnije sportsko penjanje, a među novim smjerovima prevladavaju kratki sportski smjerovi. Ipak uređen je i cijeli niz lijepih i dobro opremljenih dugih smjerova u gotovo svim stijenama NP Paklenica.
Vezane vijesti
-
U 19. kolu FAVBET Premijer lige na Višnjiku se sutra sastaju prva i druga momčad natjecanja, Zadar i Cedevita Junior.
-
Ove nedjelje 26. siječnja neke trgovine u Zadru i Zadarskoj županiji ipak će raditi
-
Zadar je u trećem kolu Jedinstvene kadetske lige u gostima porazio Marsoniju rezultatom 114:74 (32:22, 22:20, 30:22, 30:10) čime je upisao prvu pobjedu ove sezone nakon uzastopnih poraza od Cedevite i Kvarnera
Izdvojeno
-
U sklopu bogatog programa za jubilarno 20. izdanje manifestacije Noć muzeja u Muzeju antičkog stakla otvara i samostalna izložba Silvia Vujičića “Necrohaphe / Dodir smrti” u petak, 31. siječnja 2025. u 19,00 sati.
-
10. Međunarodni festival gastronomije i turizma Adriatic Gastro Show po prvi put održava se u Zadru, ŠC Višnjik.
-
Papa Franjo u nedjelju je u duhu zajedništva pozvao različite kršćanske denominacije na jedinstveni datum Uskrsa.
-
Cabaret Teatra Erato inspiriran pjesmama, reportažama i prozom legendarnog Momčila Popadića 30. siječnja u HNK Zadar!
Reci što misliš!