Događaji

Vratimo vuni sjaj

Održano studijsko putovanje u Otočac: Udruga Volim Vlašići promovira inovacije u održivoj preradi ovčje vune

Održano studijsko putovanje u Otočac: Udruga Volim Vlašići promovira inovacije u održivoj preradi ovčje vune

Udruga Volim Vlašići organizirala je studijsko putovanje u pogon za preradu sirove vune u Otočcu, u sklopu projekta „Vratimo vuni sjaj“, čime je obilježen završetak ovog značajnog projekta koji su financirali Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU te Zadarska županija.

Na putovanju su sudjelovali predstavnici gradova, općina, tvrtki i udruga s otoka Paga, koji su s oduševljenjem prihvatili primjer dobre prakse u održivoj proizvodnji. Posjet je
potaknuo interes za potencijalnu suradnju i nadu da će i lokalne zajednice na otoku Pagu
aktivnije koristiti ovčju vunu kao vrijedan resurs, čime bi se riješili ekološki problemi vezani uz zbrinjavanje vune.

U pogonu tvrtke Fema d.o.o., sudionici su imali priliku upoznati se s inovativnim procesima prerade ovčje vune u ekološko gnojivo i repelente za puževe. Projekt EKO LIKA GREENNovation, kojeg vodi Dragica Jerkov sa svojom obitelji, pozicionirao je Liku i
Otočac kao centar za održivo bio-poduzetništvo, promovirajući kružno gospodarstvo i
ekološke principe.

Proizvod WOOLEE, organsko gnojivo izrađeno isključivo od sirove ovčje vune, dokaz je
uspješne integracije inovacija i održivosti. Ovi ekološki peleti zadržavaju vlagu i postepeno je otpuštaju u tlo, smanjujući potrošnju vode za 25% i povećavajući prinose za 30%. Osim što su 100% prirodni i sigurni za djecu i kućne ljubimce, ne sadrže plastiku, kemikalije ni polimere, čime su idealno rješenje za održivu poljoprivredu.

U pogonu se proizvodi i repelent za puževe koji kao tepih štiti od puževa i nametnika te ekstremnih klimatskih promjena.

Ovo studijsko putovanje bila je posljednja projektna aktivnost u sklopu projekta „Vratimo
vuni sjaj“, koji je uključio brojne aktivnosti poput obilježavanja Europskog Dana vune,
predavanja, sastanaka, studijskih putovanja, radionica filcanja, izložbi, kazališne predstave Woolee te informiranja, istraživanja, lobiranja i edukacije. U projekt su bili uključeni partneri, među kojima su LAG Mentorides, Udruga proizvođača paškog sira otoka Paga, i Udruga uzgajivača ovaca i proizvođača paškog sira Grada Novalje – Zaglava, kao i institucije poput dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola s Paga.

„Zahvaljujemo svim donatorima, partnerima, suradnicima, institucijama i građanima koji su sudjelovali u projektu te pridonijeli očuvanju i valorizaciji ovčje vune kao ekološki vrijedne sirovine.

Udruga Volim Vlašići nastavit će raditi na edukaciji, informiranju i lobiranju kako bi
vuna postala prepoznatljiv brend otoka Paga, s primjenom u poljoprivredi, suvenirima i
raznim drugim područjima. Vratimo vuni sjaj – jer priroda to zaslužuje!” - istaknula je Ana
Žunić, predsjednica udruge Volim Vlašići.

Reci što misliš!