Događaji

#eko

Zbog sporta nestaju tisuće hektara šuma; vrijeme je da sport uzvrati

Zbog sporta nestaju tisuće hektara šuma; vrijeme je da sport uzvrati

U dokumentima, namjerama, ali i idejama svih onih koji se brinu oko zaštite okoliša u sportu jedna tema dominira. Pošumljavanje! Od marketinških akcija pa sve do akcija na samom terenu, sportski djelatnici sa sportašima sadnjom danas-sutra novih šuma čine dvostruku ulogu, time i dvostruku korist.

Znamo da nam šume daju ono što je najbitnije za opstanak – kisik. Dakle, sadnjom novih šuma smanjuje se ugroženost planeta. No, suvremeni sport, kao i onaj prije, ne može se zamisliti bez upotrebe drva. Sport je velik, golem potrošač drva. Nikada to ne biste pomislili dok ne raščlanite mnoge sportove na sastavne dijelove.

Svako uništeno stablo sakati planet, a svako posađeno ga spašava. U toj borbi motorne pile koja siječe i lopate koja kopa neminovno dolazi do turbulencija. Ali, definitivno jest, naš život i život budućih generacija ovisi – hoćemo li posaditi više drveća ili ćemo ih više posjeći.

Bez drveta nema sporta

Sport tu može imati nevjerojatno afirmativnu ulogu, baš stoga što je veliki, krajnji konzument drveta. Bez drveta nema sporta. Od pucketanja bejzbolske palice do nježnog udarca štapa za golf, drvo je stoljećima sastavni dio sportske povijesti. I to baš na zapanjujući način.

Zbog sporta nestaju stotine i tisuće hektara šuma, vrijeme je da sport uzvrati i posadi barem jedno stablo više.

Raznolikost korištenja drva u sportu je poput lepeze. Jer, različite karakteristike drva i njegovih materijala čine ga izvrsnim izborom za širok raspon sportova. Pa, idemo se malo poigrati.

U bejzbolu standardne drvene palice izrađene su od drva poput javora, jasena i breze. Svaka vrsta drva nudi jedinstvene prednosti, u rasponu od izdržljivosti do brzine zamaha, dopuštajući igračima da odaberu prema svom stilu i potrebama.

O vezi košarke i drva nije potrebno puno govoriti. Košarkaški tereni često su izrađeni od visokokvalitetnog javorovog drveta. Ujednačenost drva i svojstva upijanja udaraca čine ga idealnim za brzu igru koja zahtijeva brze pokrete i skokove.

U carstvu kriketa, vrba je materijal jedinog izbora. Lagana i otporna priroda vrbe čini palice savršenima za snažne udarce i brzu igru.

Igrači golfa kroz povijest su se oslanjali na drvo napravljeno od hikorije, javora i kakija. Ova drva pružaju pravu ravnotežu fleksibilnosti i čvrstoće potrebne za savršen zamah.

U hokeju na ledu palice i daske za klizalište obično se izrađuju od jasena, breze i javora. Ova drva nude otpornost i izdržljivost potrebnu za izdržavanje intenzivnih fizičkih zahtjeva sporta. Svaki sport ima svoje jedinstvene zahtjeve, a izbor drva igra ključnu ulogu u poboljšanju sportskog iskustva.

Drvo je ipak obnovljiv resurs, a uz odgovornu nabavu i upravljanje može biti održiv izbor. Njegova biorazgradiva priroda također ga čini ekološki prihvatljivijim u usporedbi s mnogim sintetičkim materijalima.

Zato kada vidite da sportaši organiziraju i sudjeluju u akcijama pošumljavanja znajte da to nije običan hir ili pomodarstvo. To je zapravo dio borbe za održavanje planeta.

Sam Međunarodni olimpijski odbor koji ekologiju smatra jednim od svojim temeljnih odrednica inicirao je stotine akcija u kojima je zasađeno stotine novih šuma. Hrvatska tu ne zaostaje, ali uvijek se može bolje.

Još kada sportaši prionu poslu, pa se prime lopate i sadnica, usput javnosti i objasne zašto to rade, evo sjajne i snažne poruke. A vi pogledajte svoj namještaj i razmislite. Mogli bi i vi zasaditi koje drvce! 

 


Reci što misliš!