#unizd
Stručni posjet polaznika programa Specijalizacije za vojne nastavnike letenja
U Hrvatskoj je svega 3.5% odraslih osoba uključeno u oblike cjeloživotnog učenja. Ministarstvo obrane RH je institucija koja više od dva desetljeća permanentno ulaže u obrazovanje i razvoj ljudskih potencijala Oružanih snage Republike Hrvatske.
Dana 27. studenog 2024. godine je na Sveučilištu u Zadru održan stručni posjet polaznika programa Specijalizacije za vojne nastavnike letenja i programa za stjecanje nastavničkih kompetencija. Program jednodnevnog stručnog posjeta priredio je sveučilišni Centar „Stjepan Matičević“ za skupinu od 13 polaznika, vojnih pilota i časnika koji se osposobljavaju za vojne nastavnike letenja i nastavnike te instruktore vojno-stručnih predmeta. U njihovoj pratnji bili su djelatnici Središta za obuku Hrvatskog ratnog zrakoplovstva „Rudolf Perešin“ na čelu sa zapovjednikom brg. Željkom Harapinom.
Na Odjelu za arheologiju izv. prof. dr. sc. Dario Vujević upoznao je polaznike s teorijskim i praktičnim postavkama zračne arheologije, doprinosom pilota u pronalaženju arheoloških nalaza te im pokazao arheološku zbirku.
Rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić održao je predavanje na temu „Vojno-geografsko značenje Zadra kroz prošlost“ u kojem je prezentirana retrospektiva i perspektiva Zadra i Dalmacije u kontekstu geostrateškog položaja.
Na Odjelu za pomorstvo polaznici su simulator za vježbe letenja u zraku imali priliku zamijeniti s nautičkim i brodostrojarskim Transas simulatorom, kojeg su predstavili izv. prof. dr. sc. Mate Barić i prof. dr. sc. Josip Orović.
Rekonstrukciju stare Tehničke škole pokazala je Irena Kozulić, dipl. oec., voditeljica Centra za projekte, znanost i transfer tehnologija, upoznajući polaznike s dijelom sveučilišnog obrazovnog i pedagoškog standarda visokog obrazovanja u Zadru.
Na Odjelu za geografiju u Centru za geoprostorne tehnologije polaznike su dočekali prof. dr. sc. Ante Šiljeg i doc. dr. sc. Ivan Marić te im predočili ulogu bespilotnih letjelica i geoprostornih tehnologija u suvremenom modeliranju okoliša.
Polaznici su imali priliku upoznati se s projektom kojeg financira NATO, a riječ je o korištenju pčela za traženje mina, kao jednom od mogućih alternativnih rješenja u razminiravaju. Projekt je predstavila njegova voditeljica prof. dr. sc. Janja Filipi s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
Na zajedničkom ručku organiziranom u restoranu Diadora u novom studentskom domu, polaznici su s profesorima i voditeljicom Stručne posjete izv. prof. dr. sc. Daliborkom Luketić diskutirali o dojmovima i raznolikim povezanostima tehničkih, prirodnih, društvenih i humanističkih znanstvenih i obrazovnih područja koji su standard cjeloživotnog obrazovanja.
Vezane vijesti
-
Komunalno društvo Pag podići će dugoročni investicijski kredit u Erste banci u iznosu od 2.100. 000 eura.
-
Policijski službenici Policijske postaje Benkovac-Obrovac su u srijedu, 15. siječnja u 09.35 na državnoj cesti DC-27 u Kruševu zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka, kojim je upravljao 64-godišnji hrvatski državljanin.
Izdvojeno
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Dokumentarac „Green City Life“ istražuje rješenja poput regeneracije, urbane poljoprivrede i uporabe biološkog otpada s izgradnjom zelenijih i zdravijih gradova.
-
"Nevera" Tomislava Bralića i klape Intrade stiže s najmanjeg naseljenog otoka u Hrvatskoj! Ova pjesma predstavlja svojevrsnu uvertiru za veliku obljetnicu – klapa Intrade ove godine obilježava 40 godina postojanja
-
"Babygirl" je na rasporedu u petak 17. siječnja s početkom od 20h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja (Polivalentna dvorana Providurove palače) od 19.00 h.
Reci što misliš!