Događaji

12. studenog

Udruga Porat organizira predavanja na temu problematike kockanja kod maloljetnika

Udruga Porat organizira predavanja na temu problematike kockanja kod maloljetnika
Igor Kralj/PIXSELL

Predavanja organiziramo u partnerstvu sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar, Službom za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.

Udruga apstinenata za pomoć pri resocijalizaciji PORAT poziva na javna predavanja na temu problematike kockanja kod maloljetnika koja će se održati 12. studenog 2024. godine (utorak) na Veleučilištu Baltazar u Biogradu na Moru i 13. studenog 2024. godine (srijeda) u Gradskoj knjižnici Benkovac.

Predavanja organiziramo u partnerstvu sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar, Službom za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.

Iako  maloljetne osobe ne smiju sudjelovati u igrama na sreću, sve je više mladih koji kockaju. Igre na sreću prikazane su kao uvijek dostupan oblik zabave, no takvo razmišljanje dovodi do razvoja ovisnosti kod mladih ljudi. 

Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo 2019. godine provela je istraživanje čiji je cilj bio istražiti aktualne probleme u ponašanju povezane s kockanjem kod srednjoškolaca u Zadarskoj županiji. 

Ispitivanje se provodilo u srednjim školama Zadarske županije (trogodišnje i četverogodišnje strukovne škole te gimnazije) s učenicima od prvog do završnog razreda. Ukupno je sudjelovalo 642 srednjoškolca. 

Dobiveni rezultati pokazuju kako značajan udio mladih (61,6%) ima iskustvo kockanja tj. barem je jednom u životu sudjelovao/la u nekoj od igara na sreću. Najzastupljenija igra na sreću je sportsko klađenje (41,6%), te su potvrđene značajne rodne razlike na način da mladići učestalije kockaju u odnosu na djevojke. 

Od ukupnog broja mladih koji imaju iskustvo kockanja, njih čak 15,7% je razvilo umjerene, a 7,1% izražene probleme, odnosno štetne psihosocijalne posljedice povezane s kockanjem. Pri tom se kao najizraženije štetne psihosocijalne posljedice kockanja ističu: planiranje aktivnosti vezanih uz kockanje/klađenje, vraćanje drugi dan kako bi pokušali vratiti novac izgubljen kockanjem/klađenjem, skrivanje kockanja/klađenja od bliskih osoba te trošenje džeparca na kockanje.

Klađenje kod mladih ostavlja posljedice na svim aspektima njihovog života, od uspjeha u školi do mentalnog i fizičkog zdravlja. Razvoj od rekreativnog kockanja prema problematičnom i posljedično ovisničkom kockanju puno je brži kod adolescenata nego kod odraslih. 

Tema i izlagač na javnim predavanjima bit će slijedeći:

Kockanje kod maloljetnika – Sara Rumenić, mag. psych. 

iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar

 


Reci što misliš!