Događaji

inovativno su rješenje

Zadarski kišni vrtovi dobili EU nagradu

Zadarski kišni vrtovi dobili EU nagradu
Zadra Nova

Dio projekta koji se odnosi na kišne vrtove vrijedan je više od milijun i 300 tisuća eura. Spominjali su se i na konferenciji u Zagrebu nazvanoj "Krajobraz - prostor za život".

Nakon nezapamćene poplave 2017. godine, Zadrani su razmišljali kako ubuduće izbjeći takve situacije. Iz mnogo ideja i planova razvio se projekt kišnih vrtova, koji danas od poplave brane jedan zadarski vrtić i školu te dio magistrale prema Biogradu. Nakon realizacije projekta, kišni vrtovi dobili su i nagradu, prenosi HRT.

Djeca iz vrtića Radost Vruljica u istoimenom parku godinama uče o vodi i poplavama. 

- Ako se previše vode skupi može izazvati poplavu, kazala je Mara.

- Jesam, vidjela sam poplavu, rekla je Nado.

- Ja sam vidio u Sarajevu na televiziji, otkrio je Roko.

Njihov vrtić od poplave već godinu i pol čuva kišni vrt.

- Što se tiče samog parka Vruljica, samim kišnim vrtovima ima manje vode jer voda se slijeva sad u onaj niži dio dolje. Ipak, ovi vrtovi pokupe tu vodu tako da u našem dvorištu nije nekakva poplava nastala, pojasnila je odgojiteljica Ksenija Medini.Kišni vrtovi inovativno su rješenje kojim se smanjuju bujične poplave u urbanom području. 

- Dakle to je princip upojnih bunara koji se ne vide, vi ih ne vidite, oni su tu, cijevi koje dovode taj sav višak vode, upojni bunari s filterima i onda se voda, filtrirana voda, otpušta postupno u zemlju, kazala je Marina Dujmović Vuković, ravnateljica agencije Zadra Nova.

Dio projekta koji se odnosi na kišne vrtove vrijedan je više od milijun i 300 tisuća eura. Spominjali su se i na konferenciji u Zagrebu nazvanoj "Krajobraz - prostor za život".

- To su sve prostori, zeleni prostori, koji dobivaju sad još dodatnu namjenu i praktički se involviraju u život grada. A sve u smislu svih ovih izazova koji su pred nama, klimatskim promjenama, objasnio je Darko Kasap, pročelnik UO za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra.

Ministar graditeljstva u ime organizatora istaknuo je da su brojne europske direktive proveli kroz hrvatske zakone. 

- Jesmo li krajobraz danas, zahvaljujući svim tim strateškim dokumentima, očuvali, unaprijedili koliko smo to mogli u odnosu na vrijeme koje je prethodilo donošenju same Europske direktive o krajobrazima. Ja mislim da smo bili uspješniji, takav je moj dojam, rekao je Branko Bačić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Inače, zadarski kišni vrtovi početkom lipnja dobili su i EURADA nagradu na razini cijele Europske unije kao najbolja inovativna praksa u regionalnom razvoju.


Reci što misliš!