#digitalni izazovi
Razumijevanje cyberbullying-a i kako se boriti protiv njega
S početkom školske godine, osim radosti zbog povratka u školske klupe, mnogi se suočavaju i s negativnim utjecajima modernih tehnologija. Nažalost, među tim negativnim posljedicama nalazi se i cyberbullying.
Dok internet i mobiteli donose brojne prednosti, kao što su olakšana komunikacija i pristup informacijama, također otvaraju vrata novim oblicima nasilja koji mogu ozbiljno utjecati na mlade ljude.
Što je cyberbullying?
Cyberbullying uključuje različite oblike zlostavljanja putem internetskih i digitalnih kanala, uključujući društvene mreže, e-poštu, tekstualne poruke i online forume. Neki od najčešćih oblika cyberbullying-a uključuju:
-Slanje neprimjerenih i prijetećih poruka s namjerom da se povrijedi ili uzruja osoba.
-Dijeljenje neistinitih informacija ili glasina koje mogu štetiti reputaciji pojedinca.
-Namjerno isključivanje osobe iz online grupa ili zajednica.
-Dijeljenje privatnih slika ili videozapisa bez pristanka osobe.
Posljedice cyberbullying-a
Posljedice cyberbullying-a mogu biti duboko štetne i dugotrajne. Žrtve često doživljavaju:
Emocionalne probleme: Depresija, anksioznost, osjećaj
bespomoćnosti i smanjeno samopouzdanje.
Smanjenje školskih rezultata: Stres i uznemirenost mogu utjecati
na akademske performanse učenika.
Socijalna izolacija: Žrtve mogu biti isključene iz društvenih
krugova, što može dovesti do osjećaja usamljenosti i izolacije.
Kako se boriti protiv cyberbullying-a?
Prevencija i rješavanje cyberbullying-a zahtijevaju zajednički napor od strane pojedinaca, obitelji, škola i društva u cjelini.
Evo nekoliko ključnih koraka:
Edukacija o cyberbullying-u, njegovim posljedicama i načinima prepoznavanja može pomoći u prevenciji. Roditelji, nastavnici i djeca trebaju biti svjesni kako prepoznati znakove ciber bulinga i kako reagirati.
Korisnici trebaju biti oprezni s dijeljenjem osobnih informacija na mreži. Postavljanje privatnih postavki na društvenim mrežama može pomoći u zaštiti privatnosti.
Ako postanete žrtva cyberbullying-a, važno je dokumentirati incidente i obavijestiti nadležne osobe, kao što su roditelji, nastavnici ili čak policija. Mnoge društvene mreže nude opcije za prijavu neprimjerenog ponašanja.
Pružanje emocionalne podrške i profesionalne pomoći žrtvama cyberbullying-a može biti ključno za njihovo emocionalno i psihičko ozdravljenje. Savjetnici ili terapeuti mogu pomoći u procesu povratka samopouzdanja.
Promicanje empatije, poštovanja i dobrih online manira može pomoći u smanjenju incidence cyberbullying-a. Uključivanje u pozitivne online zajednice može stvoriti podržavajuće okruženje.
Cyberbullying predstavlja ozbiljan problem koji pogađa sve dobne skupine i društvene slojeve. Borba protiv njega zahtijeva proaktivan pristup i zajedničke napore kako bi se stvorilo sigurnije online okruženje. Kroz obrazovanje, prevenciju i podršku, možemo raditi zajedno kako bismo smanjili utjecaj ovog oblika nasilja i zaštitili najugroženije članove društva.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!