#digitalni izazovi
Razumijevanje cyberbullying-a i kako se boriti protiv njega
S početkom školske godine, osim radosti zbog povratka u školske klupe, mnogi se suočavaju i s negativnim utjecajima modernih tehnologija. Nažalost, među tim negativnim posljedicama nalazi se i cyberbullying.
Dok internet i mobiteli donose brojne prednosti, kao što su olakšana komunikacija i pristup informacijama, također otvaraju vrata novim oblicima nasilja koji mogu ozbiljno utjecati na mlade ljude.
Što je cyberbullying?
Cyberbullying uključuje različite oblike zlostavljanja putem internetskih i digitalnih kanala, uključujući društvene mreže, e-poštu, tekstualne poruke i online forume. Neki od najčešćih oblika cyberbullying-a uključuju:
-Slanje neprimjerenih i prijetećih poruka s namjerom da se povrijedi ili uzruja osoba.
-Dijeljenje neistinitih informacija ili glasina koje mogu štetiti reputaciji pojedinca.
-Namjerno isključivanje osobe iz online grupa ili zajednica.
-Dijeljenje privatnih slika ili videozapisa bez pristanka osobe.
Posljedice cyberbullying-a
Posljedice cyberbullying-a mogu biti duboko štetne i dugotrajne. Žrtve često doživljavaju:
Emocionalne probleme: Depresija, anksioznost, osjećaj
bespomoćnosti i smanjeno samopouzdanje.
Smanjenje školskih rezultata: Stres i uznemirenost mogu utjecati
na akademske performanse učenika.
Socijalna izolacija: Žrtve mogu biti isključene iz društvenih
krugova, što može dovesti do osjećaja usamljenosti i izolacije.
Kako se boriti protiv cyberbullying-a?
Prevencija i rješavanje cyberbullying-a zahtijevaju zajednički napor od strane pojedinaca, obitelji, škola i društva u cjelini.
Evo nekoliko ključnih koraka:
Edukacija o cyberbullying-u, njegovim posljedicama i načinima prepoznavanja može pomoći u prevenciji. Roditelji, nastavnici i djeca trebaju biti svjesni kako prepoznati znakove ciber bulinga i kako reagirati.
Korisnici trebaju biti oprezni s dijeljenjem osobnih informacija na mreži. Postavljanje privatnih postavki na društvenim mrežama može pomoći u zaštiti privatnosti.
Ako postanete žrtva cyberbullying-a, važno je dokumentirati incidente i obavijestiti nadležne osobe, kao što su roditelji, nastavnici ili čak policija. Mnoge društvene mreže nude opcije za prijavu neprimjerenog ponašanja.
Pružanje emocionalne podrške i profesionalne pomoći žrtvama cyberbullying-a može biti ključno za njihovo emocionalno i psihičko ozdravljenje. Savjetnici ili terapeuti mogu pomoći u procesu povratka samopouzdanja.
Promicanje empatije, poštovanja i dobrih online manira može pomoći u smanjenju incidence cyberbullying-a. Uključivanje u pozitivne online zajednice može stvoriti podržavajuće okruženje.
Cyberbullying predstavlja ozbiljan problem koji pogađa sve dobne skupine i društvene slojeve. Borba protiv njega zahtijeva proaktivan pristup i zajedničke napore kako bi se stvorilo sigurnije online okruženje. Kroz obrazovanje, prevenciju i podršku, možemo raditi zajedno kako bismo smanjili utjecaj ovog oblika nasilja i zaštitili najugroženije članove društva.
Izdvojeno
-
Svetkovina sv. Stošije svečano se slavi 15. siječnja u katedrali sv. Stošije u Zadru
-
Hladna stopala ne moraju biti vaša svakodnevica. S ovim starinskim trikovima ne samo da ćete ugrijati stopala, već ćete i poboljšati cirkulaciju te ukupno zdravlje.
-
U posljednje su vrijeme agonisti GLP-1 receptora, poznati po svojoj učinkovitosti u liječenju dijabetesa tipa 2 i poticanju mršavljenja, privukli pozornost zbog svojih potencijalnih koristi u drugim područjima zdravlja.
-
Nadbiskup metropolit zagrebački i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) mons. Dražen Kutleša uputio je čestitku Zoranu Milanoviću na ponovnom izboru za predsjednika Republike Hrvatske.
Reci što misliš!