Događaji

UDRUGA MALI KORACI PRIMJER DOBRE PRAKSE

U sklopu programa Erasmus mladi Francuzi upoznali Benkovac i Zadarsku županiju

U sklopu programa Erasmus mladi Francuzi upoznali Benkovac i Zadarsku županiju
Udruga Mali koraci

Udruga Mali koraci Benkovac od 4. do 11. lipnja 2024. bila je domaćin studijskog putovanja francuskoj organizaciji MFR de la Brenne u sklopu projekta „ Zelena godina“ iz programa Erasmus, razmjena i mobilnost mladih.

Mladi Francuzi su odlučili posjetiti područje Benkovca i Zadarske županije kao primjera dobre prakse  u području provedbe projekata  s ciljem ekološke održivosti i bioraznolikosti.

„Tijekom boravka naših partnera iz Francuske, koji smo dugo pripremali osim turističkih atrakcija i razgledavanja prirodnih i kulturnih ljepota,  pripremili smo sudjelovanje u raznim edukativnim aktivnostima s mladima sa našeg područja, predstavili smo i i pokazali projekte koji su primjer dobre prakse u području razvoja našeg područja“, izjavila je Josipa Rubelj predsjednica udruge Mali koraci.

Prvog dana boravka u Hrvatskoj naši gosti posjetili  su Benkovac. Predstavljene su im  prostorije Creative HUB-a   u kojem Udruga Mali koraci djeluje sa  Agencijom za Ruralni razvoj zadarske županije.

Nakon posjeta Creative HUB-u i  susreta sa zamjenicom ravnatelja AGRR-e Ivanom Dević koja im je  predstavila aktivnosti koje se provode u AGRR-i i kreativnom HUB-u u Benkovcu posjetili su gradsku upravu Grada Benkovca gdje ih je primio gradonačelnik Grada Benkovca Tomislav Bulić. Tijekom obilaska Benkovca posjetili su još  Ured TZ Ravni kotari u Benkovcu ( turističko –informativni centar), Zavičajni muzej, Gradsku knjižnicu i Dom kulture. 

Sljedećeg dana organiziran je novi  obilazak i zanimljive edukacije. Sa gostima iz Francuske i učenicima Srednje škole Kneza Branimira iz Benkovca posjetili smo Centar za gospodarenje otpadom Biljane Donje, čija je izgradnja sufinancirana sredstvima EU iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija.

Sve informacije o radu Centra, edukacijama koje provode u cilju podizanja svijesti stanovništva o važnosti razdvajanja otpada, kao i same mehaničko- tehnološke procese rada Centra predstavili je Ljiljana Jurjević, voditeljica Samostalne radne jedinice Unapređenje sustava; Mirta Matić, stručna suradnica za odnose s javnošću, edukaciju i arhiv te Josip Šurjan, voditelj postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada. Centar je trenutno u šestomjesečnom probnom radu.

„Mladi su tijekom ovog posjeta ostali oduševljeni obilaskom i svime što su naučili, te je ovaj posjet stvorio temelje za suradnju s tvrtkom EKO d.o.o. u polju edukacije djece i mladih o važnosti razdvajanja i recikliranja otpada u cilju zaštite okoliša“, dodala je Rubelj.

Drugi dan obilaska uključivao je i posjet aktivnim poljoprivrednim područjima zadarskog zaleđa. Posjetili smo poljoprivrednu Zadrugu Agro Lišane koja je nakon dugog niza godina okupila poljoprivredne proizvođače i pod vodstvom Upravitelja Nike Musića započela provedbu vrijednih projekata kojima će se unaprijediti poljoprivredna proizvodnja.

„U procese navodnjavanja nasada i usjeva kako nam je rečeno, uloženo je preko 5.mil. eura koji su velikim dijelom osigurani iz EU fondova.  Zadruga je pokrenula nove projekte i poslovne suradnje, te uz dosta volje  i rada očekuju pozitivne poslovne rezultate“, istaknula je Josipa Rubelj.

Obrazovanje je ključna stavka svakog napretka pojedinca i zajednice, zbog čega smo treći dana studijskog putovanja posjetili Poljoprivredno prehrambenu i veterinarsku školu Stanka Ožanića u Zadru, kao primjer centra izvrsnosti i dobre prakse u provedbi projekata.

Ravnateljica Jelena Gulan i profesor Ante Gospić kao domaćini prezentirali su kako se zajedničkim radom mogu ostvariti veliki rezultati i riješiti mnogi problemi s kojima se danas suočavaju obrazovne ustanove.  Osim mnogih projekata koje su uspješno realizirali,  a s kojima su se kategorizirali kao centar izvrsnosti pokazali su okupljenima nasad vinograda u kojem učenici obavljaju stručnu praksu, vinski podrum koji su pokrenuli prije tri godine ali i vina koja proizvode  s kojima su osvojili mnoga priznanja i nagrade.

Trećeg dana boravka bio je rezerviran za obilazak rijeke Karišnice i Karinskog more gdje posjetitelje  biologinja Taida Garibović upoznala s Natura 2000 područjem i mjerama zaštite kojima podliježu područja pod ovakvim oblikom zaštite prirode. Održana je zajednička radionica na kojoj su sudjelovali učenici 1G razreda  Srednje škole kneza Branimira Benkovac i  mladi Francuzi. 

Na radionici  su  djeca mjerila  kakvoću vode i  sastav mineralnih tvari u rijeci te zabilježili svoja zapažanja, nakon čega je slijedio obilazak rijeke i izvor rijeke Karišnice. Upoznali su se s različitim biljnim i životinjskim vrstama koja su svoje stanište  pronašle upravo uz  korito ove krške ljepotice.

„Manifestacija „ Gradu na dar“  bila je pravi dar Benkovčanima i Benkovčanima  u povodu blagdana Sv. Ante, zaštitnika Benkovca, ali isto tako lijep je poklon bio za naše goste jer smo im uspjeli pokloniti osjećaj  koji vjerno nosimo s koljena na koljeno  čuvajući  našu tradiciju i običaje kroz pjesme i plesove ovoga kraja. Zaplesali su i oni uz zvuke usne harmonike i pokušavajući naučiti razliku u koracima biračkog kola i kukulešća. U nekim novim razmjenama i mobilnosti  mladih vjerujem kako ćemo i mi upoznati njihovu kulturu i tradiciju“, dodala je Josipa Rubelj.

Domaćini su im predstavili i lokalnu hranu benkovačkog kraja povodom kojeg je organizirano  druženje u konobi uz peku, tako su mladi Francuzi uživali u bogatim gastronomskim okusima. Jedno od posebnih doživljaja bila je prezentacija i degustacija prisnaca, i čokolade s okusom morske soli.

„Mladi Francuzi u samo nekoliko dana su upoznali sve ljepote Zadarske županije za koje vjerujemo da će im ostati u trajnom sjećanju, i da osim ljepote sa sobom nose i posebno iskustvo i kontakte s našom udrugom, članovima i ostalim institucijama koje u ih ugostile“, zaključila je Josipa Rubelj.


Reci što misliš!