Događaji

Nj. E. gđa Nour El Houda Marrakchi

Veleposlanica Kraljevine Maroko održala predavanje studentima na Odjelu za francuske i frankofonske studije

Veleposlanica Kraljevine Maroko održala predavanje studentima na Odjelu za francuske i frankofonske studije
UNIZD

Veleposlanica Kraljevine Maroko Nj. E. gđa Nour El Houda Marrakchi danas je boravila u posjetu Sveučilištu u Zadru, na čijemu je Odjelu za francuske i frankofonske studije održala predavanje studentima.

Nakon predavanja veleposlanicu su u Rektoratu primili rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, prorektor prof. dr. sc. Marko Lukić i pročelnica Odjela za francuske i frankofonske studije izv. prof. dr. sc. Barbara Vodanović.

Istaknuli su dobru suradnju kroz projekte Erasmus+ sa Sveučilištem Hassan II u Casablanci  i Sveučilištem Ibn Tofail u Kenitri, ali i otvorili prostor daljnjem zbližavanju dviju kultura i znanstvenih zajednica.

- Hrvatskoj javnosti je manje poznata činjenica da je Maroko zbog povijesnih okolnosti frankofonska zemlja, u kojoj je francuski jezik izbor visoko obrazovanog stanovništva. Sama zemlja baštini više tisuća utjecaja različitih kultura te je raznolika po prirodnim i društvenim karakteristikama. Zadar me oduševio svojom ljepotom i položajem na moru, a i kod nas je većina velikih gradova, uključujući glavni grad Rabat ili Casablancu, podignuta na obali, rekla je veleposlanica El Houda Marrakchi.

Veleposlanica Kraljevine Maroko Nj. E. gđa Nour El Houda Marrakchi

Kroz razgovor s rektorom dotaknula se marokanskog kartografa Al-Idrizija iz 12. stoljeća, autora najstarije karte na kojoj se spominje Hrvatska (Bilad Garuasia). Do tada su kartografi spominjali imena rimskih provincija (Panonija, Dalmacija…) a Al-Idrizi bio je jedan od brojnih znanstvenika koje je na svom dvoru okupio normanski kralj Rutger II. u Palermu.

Što se tiče današnji poveznica, tu su prije svega izazovi u upravljanju obalnim prostorom, zaštiti okoliša i održivom ribarstvu. Maroko nema tradiciju uzgoja ribe i velika industrija oslanja se na ulov divlje ribe i plasman izravno s broda kupcima iz Španjolske. Dominantna vrsta je pagar, koji naraste i do 10 kilograma, ali ima i tune i druge kvalitetne ribe.

- Vjeruje da možemo pronaći brojne zajedničke interese, posebice kroz studije u području Plave ekonomije, rekao je Faričić, dok je pročelnica Vodanović zahvalila na vrlo zanimljivom predavanju koje je veleposlanica održala studentima.


Reci što misliš!