Događaji

od 21. veljače do 17. ožujka

Institut za jezik i jezikoslovlje povodom Mjeseca hrvatskoga jezika priređuje niz manifestacija

Institut za jezik i jezikoslovlje povodom Mjeseca hrvatskoga jezika priređuje niz manifestacija
Goran Stanzl/PIXSELL

Mjesec hrvatskoga jezika, obrazovna i kulturna manifestacija održat će se i ove godine od 21. veljače do 17. ožujka, a Institut za jezik i jezikoslovlje (IHJJ) i ove će godine tim povodom prirediti niz događaja, predavanja i predstavljanje svojih izdanja u protekloj godini.

Kako ističu iz IHJJ-a, riječ je o manifestaciji koju uokviruju Međunarodni dan materinskoga jezika, koji je proglasio UNESCO 1999. godine, a koji se obilježava 21. veljače, i dan objave znamenite Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine, koji se obilježava 17. ožujka.

"U Mjesecu hrvatskoga jezika, koji se već niz godina obilježava u Hrvatskoj, ali i svugdje gdje se govori hrvatskim jezikom, posebna se pozornost usmjeruje na jedno od najvažnijih obilježja hrvatskoga nacionalnog identiteta – hrvatski jezik, koji je unatoč brojnim okolnostima koje mu nisu bile sklone zadržao svoju samobitnost i samosvojnost te se othrvao svim pritiscima, obezvređivanjima i zabranama tijekom svoje tisućljetne povijesti", ističe IHJJ.

Institut će i ove godine prirediti niz događaja, među kojima su obilježavanje 50. obljetnice smrti Blaža Jurišića na Vrgadi i predstavljanje institutskoga izdanja "Judita Marka Marulića - transkripcija i prilagodba na suvremeni hrvatski jezik" u Slavonskome Brodu. 

Organizirat će i Dane otvorenih vrata Instituta te Sat hrvatskoga jezika u Institutu - putem interneta i uživo.

IHJJ poziva sve govornike hrvatskoga jezika da s njima obilježe i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva 22. veljače, koji je na prijedlog Instituta za hrvatski jezik proglasio Hrvatski sabor u spomen na prvu tiskanu hrvatsku knjigu "Misal po zakonu rimskoga dvora iz 1483. godine".

"Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu", ističe IHJJ.


Reci što misliš!