rak prostate
Javnozdravstvena akcija “Svi za njega” na Trgu bana Josipa Jelačića
Hrvatska je počela bilježiti pozitivne pomake u borbi protiv raka prostate, a uspješno uvođenje najavljenog nacionalnog programa za rano otkrivanje te bolesti bio bi još veći korak u smanjenju smrtnosti, poručili su u subotu iz Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate
U Hrvatskoj godišnje od raka prostate oboli oko 2800 ljudi a umre njih više od 800. Zbog izostanka simptoma bolest se teško otkriva u ranoj fazi.
“Moramo nastaviti raditi na povećanju svijesti o ovoj bolesti te nastaviti osiguravati dostupnost modernih terapija. Od uvođenja nacionalnog programa ranog otkrivanja raka prostate očekujemo da će spasiti još života jer će omogućiti sveobuhvatnu i ranu dijagnostiku”, kazao je predsjednik društva Velimir Korak tijekom javnozdravstvene akcije “Svi za njega” na Trgu bana Josipa Jelačića.
Cilj je podići svijest o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka prostate. Članovi udruge okupljenima su dijelili informativne letke o ovoj bolesti, a građanima koji su imali dodatna pitanja na raspolaganju je bio tim liječnika.
Specijalist urologije iz KBC-a Zagreb Tomislav Kuliš kazao je da je Povjerenstvo Ministarstva zdravstva izradilo nacrt prijedloga Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka prostate a su u tijeku pripreme za početak posebnog programa probira.
“Na razini grada Zagreba planira se uključiti 10 tisuća muškaraca u ciljanoj dobnoj skupini od 55 do 69 godina starosti”, rekao je.
Nakon godine dana provedbe projekta, provest će se analiza, a potom i započeti provedba nacionalnog programa koji će uključiti muškarce od 55 do 69 godina starosti. Iz udruge ističu da će Hrvatska biti jedna od prvih EU zemalja s takvim sveobuhvatnim programom probira.
Izdvojeno
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
Reci što misliš!