čestitamo!
"Zlatni trozubac" izv. prof. dr. sc. Ireni Radić Rossi za predani rad na istraživanju, zaštiti i očuvanju podmorske arheološke baštine
Izv. prof. dr. sc. Ireni Radić Rossi, koja je u hrvatskom podmorju provela veći dio svog radnog vijeka, dodijeljena je prestižna nagrada za predani rad na istraživanju, zaštiti i očuvanju podmorske arheološke baštine.
Riječ je o nagradi „Zlatni trozubac“ („Tridente d'oro“), koju dodjeljuje Međunarodna akademija podvodnih znanosti i tehnika (Accademia Internazionale di Scienze e Techniche Subacquee / The International Academy of Underwater Science and Technology).
Nakon Nevena Lukasa kojemu je nagrada dodijeljena 2022. godine, vrijedna istraživačica arheoloških nalazišta u hrvatskom podmorju dobila je titulu akademkinje jer je do sada pokrenula i s uspjehom vodila brojne međunarodne projekte usmjerene na proučavanje pomorske trgovine tijekom prošlosti, tehnološkog razvoja plovidbe i brodogradnje te potopljenih paleokrajolika.
Međunarodna akademija podvodnih znanosti i tehnika osnovana je 1960. godine. Ona okuplja sve dobitnike nagrade Zlatni trozubac koja se smatra „Nobelovom nagradom za podmorske aktivnosti“ (http://www.underwateracademy.org/storia/). Riječ je o najvišoj svjetkoj nagradi za izvrsnosti u znanstvenim, istraživačkim, tehničkim, tehnološkim, hiperbaričkim, informativnim, umjetničkim i sportskim aktivnostima. Do danas je njome nagrađeno više od 200 poznatih osoba, kao što su Jacques-Yves Cousteau, Walt Disney, Folco Quilici, Jacques Piccard, Enzo Maiorca, ali i brojni manje poznati znanstvenici, istraživači, profesori, pioniri i novinari koji su se istaknuli u svom sektoru rada na međunarodnoj razini.
Irena Radić Rossi ronjenjem se bavi od 1986. godine, a od samoga je početka aktivno sudjelovala u podmorskim arheološkim istraživanjima. Godine 1988. zaposlila se kao podvodni arheolog u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Zagrebu, koji je kasnije prerastao u Ministarstvo kulture RH. Od 2009. godine zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru, na kojemu predaje kolegije iz podvodne arheologije, arheologije pomorstva i arheologije broda. Danas vodi nekoliko velikih međunarodnih projekata usmjerenih na istraživanje podmorskih nalazišta iz raznih vremenskih razdoblja.
Irena Radić Rossi pridruženi je profesor na Sveučilištu Texas A&M, pridruženi istraživač američke organizacije Institute of Nautical Archaeology i francuske institucije Centre Camille Jullian (Université Aix-Marseille, CNRS) te gostujući profesor na programu Master of Global Maritime Archaeology na Sveučilištu na Malti. Članica je Sekcije za hrvatsku pomorsku baštinu Znanstvenog vijeća za pomorstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te glavni istraživač na projektima AdriaS (Arheology of Adriatic Shipbuilding and Seafaring) i NEREAS (Numerical Reconstruction in the Archaeology of Seafaring) koje financijski podupire Hrvatska zaklada za znanost.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!