Događaji

Javna ustanova „Nacionalni park Krka”

IV. Green Eye Festival pokazao se kao važan alat u podizanju svijesti i razine obrazovanja u ekologiji i medijskoj kulturi

IV. Green Eye Festival pokazao se kao važan alat u podizanju svijesti i razine obrazovanja u ekologiji i medijskoj kulturi
GEF

Ovogodišnje IV. izdanje Green Eye Festivala koje je u četvrtak i petak održano u Šibeniku još je jednom pokazalo zašto je važan alat za podizanje svijesti i razine obrazovanja u područjima ekologije i medijske kulture.

Javna ustanova „Nacionalni park Krka” u dva je dana, na četiri projekcije, popunila sva mjesta u Kući umjetnosti Arsen. Posjetitelji su imali priliku pogledati svjetske naslove dokumentarnih filmova i poslušati rasprave o aktualnim temama koje povezuju zaštitu okoliša, održivi razvoj i filmsku industriju.

IV. Green Eye Festival @ Kuća Arsen u Šibeniku IV. Green Eye Festival @ Kuća Arsen u Šibeniku

Učenici četiri srednje škole iz Šibenika (Srednje strukovne škole Šibenik, Gimnazije Antun Vrančić, Ekonomske škole i Medicinske škole), koji su sudjelovali na festivalu pokazali su zašto je važno poticanje i aktivni angažman mladih u mijenjanju i unaprjeđivanju lokalne zajednice.

Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ zaslužna je za pokretanje i organizaciju festivala čiji je glavni fokus ekologija i priroda kroz filmsku umjetnost i komplementarne aktivnosti.” JU „NP Krka“ tijekom cijele godine radi na širenju svijesti o potrebi zaštite okoliša kroz edukativne filmove o biljnom i životinjskom svijetu Nacionalnog parka, ali i o vrijednoj kulturnopovijesnoj baštini i tradiciji.

Kroz svakodnevnu komunikaciju na društvenim mrežama ističu se pozitivne prakse i upućuje poziv lokalnoj zajednici na suradnju u zajedničkoj brizi o okolišu. Kao platforma za promicanje okolišne svijesti u javnosti, Green Eye vrhunac je tih cjelogodišnjih nastojanja. Vjerujemo da je ispunio svoju ulogu” – istaknula je ravnateljica JU „NP KRKA“, Nella Slavica, te se zahvalila sudionicima i posjetiteljima na sudjelovanju i angažmanu u zaštiti prirode.

Posebna pažnja posvećuje se razvoju ekološke i medijske pismenosti kod djece kako bi ona kad odrastu mogla učinkovito primjenjivati svoje spoznaje i znanje u osobnom i profesionalnom životu. Na festivalu su između ostalih sudjelovali učenici Srednje strukovne škole Šibenik, smjera agroturistički tehničar i fitofarmaceut.

”S obzirom na to što uče na praksi i u strukovnim predmetima ovo je za učenike bilo poučno i inspirativno jer su imali priliku uočiti razliku između konvencionalne i regenerativne poljoprivrede”- rekla nam je profesorica Jolanda Krnić Zmijanović, istaknuvši kako su na nastavi dodatno komentirali teme i način snimanja te iskazali interes za sudjelovanjem na više ovakvih poučnih događanja.

Klimatske promjene i zaštita okoliša sveprisutna su tema i gorući problem današnjice. Kroz dva održana panela, o klimatskim promjenama i utjecaju kulture filma i medija u edukaciji o važnosti zaštite prirode, posjetitelji su mogli čuti više o nacionalnim problemima zaštite okoliša. Panelisti su izrazili zabrinutost za zaštitu okoliša, ali su se složili da svjetlijoj budućnosti uvelike može pridonijeti komuniciranje s javnosti, educiranje građana i poticanje ekološke svijesti na razini svakog pojedinca.

Izazovi klimatskih promjena prikazanih kroz filmsku umjetnost imaju moć motivirati i oblikovati razmišljanja i postupke gledatelja te ih inspirirati u kreiranju održive budućnosti. Green Eye Festival je izvrstan primjer dobre prakse koji pokazuje kako se ujediniti lokalno da bi djelovali globalno.


Reci što misliš!