Događaji

pao broj prekršaja

Nakon postavljanja kamera po Šibeniku građanima stižu kazne

Nakon postavljanja kamera po Šibeniku građanima stižu kazne
Duško Jaramaz/PIXSELL

Oko 200 kamera na 60 lokacija po Šibeniku od 24. srpnja snima dan i noć u svrhu očuvanja visoke razine sigurnosti s naglaskom na sigurnost građana, djece, javne i privatne imovine. Šibenčani su podijeljeni oko ovakvog nadzora

 I dok jedni smatraju da su u Big Brotheru te žele zadržati dio svoje intime za sebe, drugi smatraju da na javnim površinama treba uvesti reda u dotad popriličan nered koji je vladao gradom kad su prometni propisi, ali i komunalni problemi u pitanju.

Na društvenim mrežama tako se nerijetko pojavljuju komentari i pitanja Šibenčana, pa tako se neki čudom čude od kud im kazna na vratima, a neke dočekaju dvije, tri, pa i više.

Ima i suludih komentara, poput: "Kažnjavaju ljude koji prelaze crveno, a auta nigdi u blizini", ili jedan Šibenčanin koji je parkirao na mjesto vozila hitne pomoći: "Možemo li napraviti nešto po pitanju ovog nadzornog 'harača'. Još pokušavam dokučiti di sam napravija prekršaj. Ima li u grupi koji pravnik, odvjetnik? Da li je ovo protuustavno? Mislim, samo kukamo i žalimo se. Ajmo napraviti nešto konkretno jer ovo stvarno nema smisla."

No ima i komentara onih koji uvođenje reda podržavaju: "Ponašajte se kulturno i u skladu sa zakonom i problema više neće biti !" ili pak racionalnih: "Tražili ste dobili ste, šta sad kukate, prošlo je vrime kukanja, tribalo se buniti prije postavljanja kamera, sad je kasno..."

No, nas su zanimali rezultati ovakvog nadzora, koriste li samo gradskom proračunu ili se doista uveo i red?

Iz nadzornog centra s restrikcijom pristupa upravljat se sustavom, te se u skladu s Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka procesuiraju prekršaji i nezakonita ili nepropisna postupanja. Pristup sustavu je omogućen pojedinim zaposlenicima Policijske uprave šibensko-kninske, pojasnili su pri uvođenju sustava.

Koliko je do sad ispisano kazni građanima i kako funkcionira sustav nadzora?

- Sustav funkcionira sukladno očekivanjima. Iz domene prometnog redarstva, koje je u ingerenciji gradske uprave, je u drugoj polovici srpnja, kolovozu i rujnu evidentirano ukupno 20.248 prekršaja - odgovorili su za Morski HR iz Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Grada Šibenika.

- U periodu od 25.srpnja do 30.rujna 2023.g. naplaćeno je 50.587,90 eura po prometnim prekršajima.

Koji su najčešći prijestupi koje građani rade?  

- Najčešći prekršaji iz domene prometnog redarstva su ugrožavanje prometa, nepoštivanje prometnih znakova, smetnje javnom prijevozu, te parkiranje na nogostupu, pješačkom prijelazu ili na sredini kolnika.

Smatrate li da je ova mjera polučila neke rezultate, ako da, možete li nam reći koje?

- Uvođenjem sustava tehničke zaštite je broj prometnih prekršaja pao 4-5 puta, čime se povećala prometna sigurnost i protočnost. Naime, za vrijeme testiranja sustava kroz travanj je 150 kamera evidentiralo 600-700 prekršaja dnevno (!), dok je 200 kamera u najprometnijem ljetnom razdoblju evidentiralo u prosjeku 270 prekršaja dnevno.

Iz vašeg kratkog iskustva, biste li preporučili ovakav sustav i drugim jedinicama lokalne samouprave?

- Ovakvi sustavi definitivno uvode red u promet, no njihova najznačajnija karakteristika je, ipak, u domeni MUP-a, a to je podizanje razine sigurnosti u gradu. Ovaj sustav svakodnevno koriste ovlašteni djelatnici Policijske uprave Šibensko-kninske u rješavanju slučajeva iz područja krađa, razbojstava, iznuda, fizičkih napada, prometnih nesreća i dr. - odgovorili su iz Grada Šibenika za Morski HR.

Dakle, bunili se, ne bunili, kamere su tu s razlogom i reda je u Šibeniku više, a prekršaja daleko manje.


Reci što misliš!