Događaji

važnosti redovnih pregleda

Europa Donna obilježila 24. Dan ružičaste vrpce

Europa Donna obilježila 24. Dan ružičaste vrpce
Duško Jaramaz/PIXSELL

Dan ružičaste vrpce obilježava se prve subote u listopadu, mjesecu borbe protiv raka dojke.

Hrvatski forum protiv raka dojke Europa Donna u subotu je u Zagrebu obilježio 24. Dan ružičaste vrpce, odnosno dan borbe protiv raka dojke, od kojega godišnje u Hrvatskoj umire više od 600 žena.

Dan ružičaste vrpce obilježava se prve subote u listopadu, mjesecu borbe protiv raka dojke. 

Osim u Zagrebu, obilježen je i u nizu drugih gradova humanitarnim akcijama, tradicionalnim utrkama i šetnjama s ciljem podizanja svijesti o toj teškoj bolesti koja se većinom dijagnosticira kod žena starijih od 50 godina.

Riječ je o trećem najčešćem uzroku smrti kod žena u Hrvatskoj, samo u 2022. godini od njega je umrlo 647 žena. 

S ciljem educiranja javnosti o važnosti redovnih dijagnostičkih pregleda i pružanja podrške oboljelima ispred HNK okupilo se više desetaka građana, a pozdravila ih je predsjednica udruge Europa Donna Hrvatska Vesna Ramljak.

Od HNK do Trga Petra Preradovića kretala se tradicionalna povorka sjećanja na preminule od raka dojke. Na Cvjetnom trgu postavljen je štand i pušteni su baloni koji su obojili zagrebačko nebo u ružičasto.

Obilježavanje toga dana i dijeljenje ružičastih vrpca globalni je pokušaj da se poveća svijest o raku dojke i podsjeti žene, ali i muškarce, o važnosti ranog otkrivanja jer se 90 posto oboljelih može izliječiti otkriju li se bolest u početnom stadiju.

Beroš ističe silazni trend smrtnosti od raka dojke

U povodu obilježavanja Dana ružičaste vrpce, ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je da se u proteklih sedam godina broj smrtnih slučajeva od raka dojke smanjio za više od 400.

Silazni trend smrtnosti od raka dojke u Hrvatskoj pripisao je uspješnoj prevenciji u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke.

"Taj je program, sedmu godinu zaredom, rezultirao padom mortaliteta od raka dojke za čak 30 posto", ističe ministar.

Do sada je završeno sedam ciklusa provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, a od 21. ožujka ove godine započeo je osmi ciklus.

U posljednje dvije godine zabilježen je odaziv više od 60 posto žena na mamografiju, a najveći je u Međimurskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj i Požeško-slavonskoj županiji. Najniži je odaziv u Ličko-senjskoj, Šibensko-kninskoj županiji i Zadarskoj županiji, a ministar je poručio da je to alarm za uzbunu. 

"Tim više što i tijekom Pilot – projekta preventivnih zdravstvenih pregleda već sada bilježimo niži odaziv upravo u južnom dijelu Hrvatske. To se mora promijeniti",  poručio je Beroš.

Osvrnuo se i na pilot-projekt onko–uputnice proveden  u Primorsko-goranskoj županiji od 1. svibnja do 5. rujna. Po novom modelu naručivanja provedene su 63 narudžbe onkoloških bolesnika, a vrijeme čekanja na realizaciju je ispod četiri dana. Taj bi projekt uskoro trebao biti uspostavljen na nacionalnoj razini.

 


Reci što misliš!