Događaji

Glazbeni kantun

Izvješće o povredama autorskog prava na internetu

Izvješće o povredama autorskog prava na internetu
pixabay.com

Europska promatračnica za povrede prava intelektualnog vlasništva koja djeluje pri Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) objavila je Izvješće o povredama autorskog prava na internetu, pod izvornim nazivom "Online Copyright Infringement in the European Union (Films, Music, Publications, Software and TV, 2017-2022)"

Studija obuhvaća podatke koji se odnose na neovlašteno korištenje filmova, glazbe, televizijskih sadržaja, publikacija i računalnih programa (softvera).

U istraživanje je uključen i poseban dio o piratstvu kod sportskih i drugih događaja koji se prenose bez vremenske odgode (uživo),  s obzirom na novu Preporuku o suzbijanju internetskog piratstva sportskih i drugih događanja uživo koju je Europska komisija donijela 4. svibnja 2023. godine.

Navedena Preporuka je usvojena zbog učestalih neovlaštenih internetskih prijenosa sportskih i kulturnih događanja koji se prenose uživo, a kojima se nanosi šteta nositeljima autorskog i srodnih prava te drugim dionicima koji posluju u navedenim sektorima.

Piratstvo glazbe nastavilo se smanjivati od 2017. godine. Najistaknutija metoda je kopiranje sadržaja (ripping), pri čemu mobilni uređaji predstavljaju oko 70% svih pristupa. 

Podaci istraživanja pokazuju kako je pristup piratskom sadržaju po internetskom korisniku mjesečno za sve vrste sadržaja iznosio otprilike 11,5% u 2017. godini, potom je znatno smanjen na 5% početkom 2021., a krajem 2022. godine ponovno se povećao na 7%, najviše zbog povećanog broja neovlaštenih korištenja televizijskih sadržaja. Unatoč navedenom povećanju, broj pristupa po korisniku mjesečno u prosincu 2022. i dalje je bio 40% manji nego u siječnju 2017. godine.

Kao najčešće metode neovlaštenog pristupa zaštićenim autorskim sadržajima ističu se internetski prijenos (streaming), preuzimanje (downloading), tzv. torrenti i softver za kopiranje sadržaja (stream ripping software).

Izvješće EUIPO-a o povredama autorskog prava na internetu sadrži rezultate istraživanja provedenog u 27 država članica Europske unije (EU) te Ujedinjenom Kraljevstvu.

Sažetak EIUPO-vog istraživanja na hrvatskom jeziku dostupan je na ovoj poveznici.

 


Reci što misliš!